Stíhačky pro slovenskou armádu vyrobí firma Lockheed Martin. Dodá jich celkem čtrnáct

ČTK ČTK
1. 8. 2019 8:41
Americké letectvo přidělilo společnosti Lockheed Martin zakázku na výrobu čtrnácti stíhaček F-16 určených pro Slovensko. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obrany.
Americká stíhačka F-16
Americká stíhačka F-16 | Foto: U.S. Air Force/Wikimedia Commons (ext.)

Hodnota zakázky, jejíž součástí je také logistická podpora, je podle Pentagonu téměř 800 milionů dolarů (18,6 miliardy korun).

Slovensko loni v prosinci podepsalo smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, celková hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (40,9 miliardy korun). Stíhačky se budou vyrábět v závodu v Greenvillu v Jižní Karolíně. Zakázka by měla být podle Pentagonu hotova na konci ledna 2024.

Podle slovenských médií by měly první čtyři americké stroje na Slovensko dorazit již v roce 2022. Zbylých deset do konce roku 2023. Stíhačky F-16 nahradí dosluhující ruské stroje MiG-29.

Nákup stíhaček je součástí rozsáhlé modernizace zastaralé techniky ozbrojených sil Slovenska. Už dříve Bratislava zakoupila také víceúčelové vojenské vrtulníky a dopravní letadla. Kromě toho připravuje například projekt obstarání bojových obrněných vozidel.

V červenci zrušilo slovenské ministerstvo obrany výběr dodavatele radarů pro vojenské letiště poté, co kvůli chybějícím podkladům vyloučilo jediného zájemce - českou firmu Eldis Pardubice. Výběrové řízení na radary ale chystá úřad vypsat znovu.

Video: Nebezpečný manévr. Venezuelská stíhačka ohrozila náš letoun, tvrdí armáda USA

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy