Stíhačky, drony i nemocnice. Satelity odhalují obří ruskou sílu u hranic s Ukrajinou

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2021 17:31
Rusko soustřeďuje podél hranic s Ukrajinou obrovskou vojenskou sílu. Satelitní snímky pořízené firmou Maxar Technologies v první polovině dubna a zveřejněné americkým deníkem Wall Street Journal odhalují nebývalou koncentraci letadel, vrtulníků, dronů, rušiček a také polní nemocnici.
Snímek ruské základny Morozovsk blízko ukrajinské hranice.
Snímek ruské základny Morozovsk blízko ukrajinské hranice. | Foto: Reuters

Rusové od konce března přesunuli k hranicím i tankové jednotky zpoza Uralu a dalších vzdálených oblastí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že podle zpráv, které má k dispozici Kyjev, je soustředěno na Krymu a blízko Ukrajiny přes 120 tisíc vojáků. Jde o největší přesun ruských vojsk k Ukrajině od roku 2014, kdy Rusko bez boje anektovalo Krym a začala válka v Donbasu.

Moskva obviňuje Ukrajinu a NATO z provokací, válečných příprav a protiruské propagandy. Ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že jde o vojenské cvičení. Podle agentury TASS velké manévry začaly právě dnes, ve čtvrtek 22. dubna, a ministr zahraničí Sergej Šojgu oznámil, že od pátku se vojáci mají začít stahovat.

Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na dnešní rozsáhlé vojenské cvičení. "Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj snížení počtu příslušníků ruských ozbrojených sil u hranic s Ukrajinou uvítal. "Snížení počtu vojáků u našich hranic úměrně snižuje i napětí. Ukrajina bude dál ostražitá, ale vítá jakékoli kroky, které znamenají omezení přítomnosti vojsk a zklidnění situace na Donbase," napsal prezident na Twitteru.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce.

Snímek ruské základny na Krymu.
Snímek ruské základny na Krymu. | Foto: Reuters

"Rozmístili blízko hranic takovou sílu, která by umožnila omezený vojenský vpád," uvedl ve zprávě pro Kongres ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. Ten se domnívá, že cílem manévrů je zastrašit Ukrajinu a vzkázat novému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, že ji Rusko nadále považuje za oblast svého zájmu.

Deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje v americké vládě napsal, že USA připravují pro případ ruského útoku vojenskou pomoc Ukrajině, ale zatím nic v tomto směru prezident Biden oficiálně neschválil.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer podepsal zákon, který umožňuje povolat rychle do armády rezervisty, pokud to situace bude vyžadovat. V březnu ho už schválil parlament.

Snímek ruské základny na Krymu.
Snímek ruské základny na Krymu. | Foto: Reuters

Zelenskyj také vyzval Putina, aby se s ním sešel přímo blízko oblasti bojů v Donbasu. "Chce Ukrajina válku? Ne. Je Ukrajina na válku připravena? Ano. Přestane Ukrajina usilovat o mír diplomatickými prostředky? Nikdy. Bude se Ukrajina bránit? Vždy. Náš postoj je jednoduchý. Nezačneme válku jako první, ale bránit se budeme do posledního," prohlásil Zelenskyj. Putin ve čtvrtek řekl, že je připraven Zelenského kdykoli uvítat v Moskvě a jednat s ním.

Na Ukrajině se hovoří také o tom, že se Rusko pokouší nátlakem dosáhnout obnovení vodních dodávek na Krym. Ukrajinci je přerušili po ruské anexi poloostrova před sedmi lety. "Putinovi jde také o to, aby dotlačil ukrajinskou vládu k nějakým kompromisům ohledně Donbasu. Aby měl speciální status a mohl třeba mít obchodní kontakty se zahraničím, i když je okupován," řekl minulý týden deníku Aktuálně.cz ukrajinský vojenský analytik Mychajlo Samus z výzkumného centra New Geopolitics Research Network.

Snímek ruské záklandy na Krymu.
Snímek ruské záklandy na Krymu. | Foto: Reuters

Ukrajinský zpravodajský server Novosti Donbasa cituje ruského politologa z výzkumného ústavu Carnegie Konstantina Skorkina, který říká, že ruská média proti Ukrajině vedou ještě intenzivnější informační válku než za normálních okolností.

"Neustále se v Rusku píše a mluví o tom, že válku připravuje Ukrajina, že se Kyjev chystá dobýt zpět Donbas, takže Rusko musí zaujmout obrannou pozici a přijít na pomoc republikám, které v Donbasu vyhlásili separatisté," popisuje Skorkin. Proruští vzbouřenci na východní Ukrajině před sedmi lety vytvořili samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku.

"Zatím to vypadá jako zastrašování, ale u každé eskalace existuje riziko, že se vymkne kontrole. Za současné situace se může malá provokace stát spouštěčem války," dodal Skorkin.

Každou noc a každý den se na frontové linii v Donbasu odehrávají přestřelky mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, za které bojují i Rusové. Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba obviňuje separatisty, že záměrně ostřelují ukrajinské vojáky s cílem vyprovokovat větší konflikt. Evropskou unii vyzval, aby uvalila na Rusko další sankce.

Snímek ruské základny na Krymu.
Snímek ruské základny na Krymu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy