Štěstí si za peníze nekoupíš. Číňané se cítili lépe, když byli chudší, bohatství je znervózňuje

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2017 20:35
Mají vysoké platy, přesto nejsou šťastní. Graf, který zobrazuje spokojenost Číňanů v jednotlivých letech, dokazuje, že štěstí si za peníze nekoupíte. Podle obyvatel miliardové Číny znamenají vysoké platy akorát větší strach z konkurence a z neúspěchu. Opravdové blaho jim pak dokáže zajistit dobré zdraví a spokojený rodinný život. Píší o tom světoví ekonomové v letošní Zprávě o světovém štěstí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Obyvatelé Číny se i přes ekonomický růst země cítí méně šťastní než na počátku devadesátých let, kdy na tom čínské hospodářství bylo o dost hůře.

Hovoří o tom jedna z kapitol Zprávy o světovém štěstí 2017, kterou od roku 2012 vydává OSN. Zpráva hodnotí míru štěstí v celkem 155 zemích. 

Vinu na tom, proč klesl počet spokojených obyvatel nejlidnatější země světa, nese ekonomická transformace Číny.

Ekonomové Richard A. Easterlin, Wang Fej a Wang Šun, kteří data o Číně zpracovávali, vycházeli z řady průzkumů z let 1990 až 2015. Šlo o průzkumy amerických organizací Gallup a Horizon, mezinárodního projektu Světový výzkum hodnot (WVS) a Čínského hlavního sociálního průzkumu (CGSS).

Zatímco od roku 1951 uplatňoval stát takzvanou "železnou misku rýže", která znamenala nízké mzdy za cenu sociálních jistot včetně vysokých důchodů, postupem let přešel k opačnému modelu - zvýšení platů a menší sociální ochraně.

 "Lidé si na vyšší příjem rychle zvyknou. Mají najednou vyšší touhy a necítí se šťastnější jenom proto, že mají více peněz," popisuje píše The Washington Post Fej, proč Číňané i přes lepší výplatní pásky necítí dobře.

I mnoho obdobných studií potvrzuje, že více peněz má velmi pomíjivý vliv na spokojenost jedince.

Lidé se totiž o to více bojí nové konkurence a neúspěchu a znervózňuje je, že jejich okolí bohatne také. To všechno vede naopak k pocitům úzkosti a nejistot. 

A nejde jen o Čínu. Je to i případ zemí východní Evropy, kdy se lidé v období po pádu Berlínské zdi v roce 1989 cítili méně šťastní. Ze stejných příčin. 

Za zemi s nejšťastnějšími obyvateli označila Zpráva o světovém štěstí Norsko.

Stálý příjem je důležitější než čistý vzduch

Zhruba dvouprocentní nezaměstnanost, kterou se Čína mohla chlubit na konci 80. let a začátku 90., se navíc v letech 2000 až 2005 přehoupla přes čtyři procenta. S tím tak klesala také jistota práce.

I když si tedy stovky milionů Číňanů mohly konečně díky v průměru pětinásobně vyšším platům dovolit barevné televize, ledničky, myčky nebo klimatizace, osobní blaho jim to nezajistilo.

Jak potvrzují autoři studie, Číňany dělá nejšťastnější jistota stálého příjmu, rodinný život a pevné zdraví. Politické a občanské svobody, nerovnost nebo ovzduší nevnímají jako tolik zásadní záležitosti.

"Věci, na kterých lidem nejvíce záleží, jsou ty, které ovlivňují jejich každodenní život. Jsou to věci, o kterých si myslí, že je mají nebo že by je měli mít pod kontrolou," stojí ve zprávě.

"Když nemám žádnou práci, koho zajímá, jestli je čistý vzduch a voda?", dodává zjednodušeně na vysvětlenou Fej.

Vládnoucí Komunistická strana Číny nicméně ustála bouřlivé ekonomické období a v posledních letech jako by se v Číně zase blýskalo na veselejší časy. Index štěstí postupně šplhá nahoru. 

"Čínská ekonomika nyní zažívá další transformaci, ale myslím, že tentokrát ten šok bude menší. Myslím, že vláda se z předchozího případu poučila," věří Fej.

Když si hezké věci z minulosti nevybavíte, tak vám jsou k ničemu, je to vlastně jako hledání v knihovně, říká psycholog Radvan Bahbouh. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy