Štěnice v ceně. Microsoft "ladí" produkty podle not CIA

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 7. 2013 18:15
Deník The Guardian zveřejnil další informace poskytnuté Edwardem Snowdenem
S kýmpak si to píšete, zajímá Američany.
S kýmpak si to píšete, zajímá Američany. | Foto: Thinkstock

Londýn - Britský deník The Guardian zveřejnil další třaskavé informace o špiclovacím programu PRISM.

Popsal, jak konkrétně vypadá spolupráce společnosti Microsoft s Národní bezpečnostní agenturou (NSA) a dalšími bezpečnostními složkami Spojených států.

Z přísně tajných dokumentů, které poskytl Edward Snowden, vyplývá, že se Microsoft NSA, CIA a FBI nejenže podvolil, ale dokonce své produkty vyvíjel zpravodajcům na míru.

Korporace například vyhověla žádosti amerických tajných služeb, aby agenti nemuseli složitě luštit zašifrované maily a další komunikaci.

"MS (Microsoft) ve spolupráci s FBI vyvinul dozorový mechanismus, který si s tím problémem (šifrováním) poradí. Tato řešení byla úspěšně testována a uvedena v život 12. prosince 2012," cituje list z tajného hlášení.

A řešení jsou to věru jednoduchá, pochvalují si dále zpravodajci: "Co se týče sbírání dat v rámci programu PRISM, těch se šifrování netýká, protože má data z Hotmailu, Live a Outlooku ještě před jejich šifrováním."

O dva měsíce později Microsoft nový e-mail s velkou slávou spustil.

Příběh novodobého psance Edwarda Snowdena obrazem:

FBI si zase vyžádala přístup k webovému úložišti Skydrive (virtuálnímu disku na internetu). Federální agenti tak měli zajištěn přístup k datům milionů uživatelů ještě dřív, než jejich majitelé vůbec tušili, že budou nějaký Skydrive používat.

Dnes Skydrive využívá na 250 milionů lidí.

"Konečně máme obraz"

Američané bedlivě sledují i komunikaci přes Skype. Od té doby, co jej vlastní Microsoft, ještě usilovněji. Devět měsíců po akvizici stoupl počet hovorů, monitorovaných v rámci programu PRISM, o třetinu.

Microsoft navíc FBI pomohl kromě zvuku sledovat i přenos videa, aby si tak agenti mohli udělat kompletní "obrázek".

Edward Snowden. Už se na to nemohl dívat...
Edward Snowden. Už se na to nemohl dívat... | Foto: Reuters

Z dokumentů, jež má britský deník k dispozici, vyplývá také to, že si CIA, FBI a NSA obsah internetové komunikace čile vyměňují, přičemž toto sdílení lidského soukromí nazývají "týmovým sportem".

Aby byla spolupráce co možná nejkvalitnější, dostává Microsoft od tajných služeb zpětné hodnocení (feedback). Plyne z něj, že "jsou posbírané hovory slyšet velmi čistě a že se metadata zdají být kompletní," stojí v přepisu komunikace mezi FBI a NSA.

"Týmová práce (s Microsoftem) byla v přidání dalšího poskytovatele (soukromých dat) do systému PRISM klíčová," uvádí dále zpráva.

A zase nic neřekli

Microsoft se k dalším zveřejněným informacím vyjádřil, ale nesdělil nic nového. Bezpečnost dat je pro něj i nadále prioritou a data svých uživatelů předává státu výhradně v souladu se zákony. Navíc jmenovitě u individuálních účtů, nikoliv plošně či hromadně, tvrdí.

To nejsou dobré zprávy.
To nejsou dobré zprávy. | Foto: Reuters

Jedinou novou reakcí je prohlášení, že pokud Microsoft "vylepšuje nebo aktualizuje své produkty, je v některých případech nutné zajistit, aby byl i nadále schopen v případě splnění právních podmínek nebo ohrožení národní bezpečnosti poskytnout vyžádaná data."

Tím korporace vysvětluje zmiňovanou spolupráci s tajnými službami. A právě za "ohrožení národní bezpečnosti" se zřejmě může skrýt lecco.

Na informace reagovali také mluvčí NSA a mluvčí úřadu ředitele tajných služeb.

Ani v tomto případě nepadlo nic nového. Z vyjádření vyplývá, že špiclování probíhá v souladu se zákonem a pod dohledem soudů, Kongresu a ředitele tajných služeb. Rozvědky navíc prý "vynakládají energii na to, aby chránily soukromí lidí".

 

Právě se děje

Další zprávy