Stejně jako USA. Británie přidala celý Hizballáh k teroristickým organizacím

ČTK ČTK
25. 2. 2019 12:49
Británie v pondělí oznámila, že zařazuje libanonskou stranu Hizballáh na seznam zakázaných teroristických organizací. Důvodem je podíl této šíitské organizace podporované Íránem na destabilizaci regionu.
Plakát s vlajkou Hizballáhu.
Plakát s vlajkou Hizballáhu. | Foto: Reuters

V Libanonu je Hizballáh volenou stranou zastoupenou v parlamentu. Jeho ozbrojená složka bojuje proti Izraeli a účastní se na straně syrské vlády války v Sýrii. Za teroristickou ji ale považuje mnoho západních států včetně USA, Francie a Kanady. K teroristickým ji řadí také země Ligy arabských států. V některých zemích se za teroristické označuje jenom ozbrojené křídlo Hizballáhu. K těmto zemím dosud patřila také Británie.

"Hizballáh pokračuje ve snaze destabilizovat situaci na Blízkém východě a my už nedokážeme rozlišit mezi jeho už zakázaným ozbrojeným křídlem a politickou stranou," sdělil v pondělí britský ministr vnitra Sajid Javid. Dodal, že "z toho důvodu se rozhodl zakázat skupinu jako celek".

Izrael dlouhodobě poukazuje na to, že se Hizballáh vyzbrojuje stále dokonalejší raketovou technikou, kterou mu poskytuje Írán. Z toho důvodu izraelské letectvo několikrát zaútočilo v Sýrii. Podle Izraele byly terčem právě zbraně určené Hizballáhu.

Video: Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová

Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 21 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy