reklama
 
 

Stejně jako USA. Británie přidala celý Hizballáh k teroristickým organizacím

25. 2. 2019 12:49
Británie v pondělí oznámila, že zařazuje libanonskou stranu Hizballáh na seznam zakázaných teroristických organizací. Důvodem je podíl této šíitské organizace podporované Íránem na destabilizaci regionu.

V Libanonu je Hizballáh volenou stranou zastoupenou v parlamentu. Jeho ozbrojená složka bojuje proti Izraeli a účastní se na straně syrské vlády války v Sýrii. Za teroristickou ji ale považuje mnoho západních států včetně USA, Francie a Kanady. K teroristickým ji řadí také země Ligy arabských států. V některých zemích se za teroristické označuje jenom ozbrojené křídlo Hizballáhu. K těmto zemím dosud patřila také Británie.

"Hizballáh pokračuje ve snaze destabilizovat situaci na Blízkém východě a my už nedokážeme rozlišit mezi jeho už zakázaným ozbrojeným křídlem a politickou stranou," sdělil v pondělí britský ministr vnitra Sajid Javid. Dodal, že "z toho důvodu se rozhodl zakázat skupinu jako celek".

Izrael dlouhodobě poukazuje na to, že se Hizballáh vyzbrojuje stále dokonalejší raketovou technikou, kterou mu poskytuje Írán. Z toho důvodu izraelské letectvo několikrát zaútočilo v Sýrii. Podle Izraele byly terčem právě zbraně určené Hizballáhu.

Video: Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová

Radikalizace teroristů začíná na internetu, míní eurokomisařka Jourová | Video: Aktuálně.cz |  02:16

autor: ČTK | 25. 2. 2019 12:49

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama