StB platila rekreaci pravé ruce kancléře Brandta

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 8. 2013 12:25
Egon Bahr, tvůrce tzv. Ostpolitik, informace z Archivů bezpečnostních složek popírá.
Egon Bahr na snímku z roku 2005. Autor: Wikimedia Commons/Holger Noss
Egon Bahr na snímku z roku 2005. Autor: Wikimedia Commons/Holger Noss | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Egon Bahr, někdejší nejbližší spolupracovník západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, si v 60. letech nechal od československé Státní bezpečnosti (StB) zaplatit pobyt v Karlových Varech. Tvrdí to alespoň německý deník Bild.

Za pomoci komunistické tajné policie se posléze ve Františkových Lázních léčila Bahrova žena, napsal list. Vychází přitom z dokumentů, které jsou uloženy v pražském Archivu bezpečnostních složek.

Dnes jednadevadesátiletý Bahr, který byl architektem Brandtovy usmiřovací politiky vůči východnímu bloku, to ale popírá.

Šest nocí v Moskvě

V jednom z dokumentů informuje major StB Farkač o odeslání 2000 korun na úhradu ubytování Bahra a jeho rodiny v karlovarském hotelu Moskva, kde německý politik strávil v dubnu 1966 šest nocí.

"Zbytek částky nechť použije soudruh Zunt k úhradě přípitku 'Becherovkou' u ředitele továrny Moser, kam přijede Bahr s rodinou na exkursi 8. 4. 1966," sděloval náčelník druhého odboru StB.

Později zaslala tajná policie i podrobný rozpis úhrad za tehdejšího mluvčího západoberlínského senátu (městské vlády), vedeného pozdějším kancléřem Brandtem.

Bahr, žijící legenda německé sociální demokracie, odmítl, že by si nechal platit své soukromé cesty od StB. "Nemohu za to, že si tajná služba ČSSR myslela, že si sama musí schvalovat peníze a nechávala si poukazovat částky za přenocování v hotelu. Já jsem za ten hotel zaplatil sám," řekl Bildu.

Léčba byla "přítokem tvrdé měny"

O rok později se podle záznamů StB Bahr, tehdy již vysoce postavený pracovník na bonnském ministerstvu zahraničí, setkal v Bad Godesbergu s doktorem Severem, československým lékařem, který měl ve Františkových Lázních na starosti léčení Bahrovy manželky - a byl spolupracovníkem StB.

"K zaplacení lázeňského pobytu paní Bahrové dr. Sever sdělil, že se mu podařilo při rozhovoru s generálním ředitelem československých lázní dr. Kocábem dosáhnout toho, aby byl celý pobyt uhrazen z jeho fondu," stojí podle deníku ve zprávě tajné policie a v další StB uvádí i odbor, který měl zařizování pobytu Bahrovy manželky na starosti.

Léčbu nakonec zaplatila západoněmecká zdravotní pojišťovna, která hradila i zahraniční lázeňské kúry. Pro ČSSR to znamenalo "přítok tvrdé měny", pochvalovala si údajně StB.

"Pro nás bylo zajímavé spojit Františkovy Lázně s možnostmi německého lázeňského systému, který umožňoval Němcům jezdit do ČSSR na léčení. Pomohlo to oběma stranám. Pobyt v lázních si tehdy moje žena zaplatila sama," vzpomíná Bahr.

"Bahrovo rozpracování"

Ten se kromě doktora Severa podle dokumentů pravidelně setkával také se západoberlínským dopisovatelem Rudého práva, jinak agentem StB s krycím jménem Boris.

"Předpokládal jsem, že všichni korespondenti z východní Evropy z rozhovorů se mnou podávali zprávy svým tajným službám. Nebyl jsem nijak naivní," poznamenal Bahr k těmto kontaktům.

StB je s ním udržovala do roku 1972 a na "Bahrovo rozpracování" vynaložila "13 998 korun a 3994 západoněmeckých marek".

V závěrečné zprávě tajná policie konstatovala, že "v průběhu rozpracování byla od typa a jeho manželky získána řada zajímavých zpravodajských poznatků, zejména ohledně jednání o normalizaci vztahů ČSSR-NSR".

 

Právě se děje

Další zprávy