StB online. Slováci odhalili minulost na internetu

Tomáš Rákos
27. 9. 2007 7:55
Česko se přidá zhruba za půl roku
45 registračních knih ukrývá přes 37 tisíc záznamů.
45 registračních knih ukrývá přes 37 tisíc záznamů. | Foto: upn

Bratislava/Praha - Sledovali vás? Stačí zadat jméno a příjmení . Je to jednoduché a rychlé.

Slovensko se začalo na internetu vyrovnávat se svou komunistickou minulostí - a Češi jej hodlají následovat zhruba za půl roku.

Digitální zalistování v 45 knihách bývalé Státní bezpečnosti (StB), shrnujících registrační protokoly centrálních útvarů československé kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu a vnějšímu nepříteli v letech 1969 až 1989, nestojí nic: peníze ani čas.

Stačí vstoupit na internetové stránky bratislavského Ústavu pameti národa.

Přes 37 tisíc záznamů o objektech zájmu II. Správy sboru národní bezpečnosti ukrývá informace nejen o Češích a Slovácích, ale také o cizincích.

"Seznamy jsme zveřejnili jako celek, aby nikdo nemohl tvrdit, že docházelo k nějakým zásahům," řekl Aktuálně.cz mluvčí ÚPN Michal Dzurjanin.

Sledovali Scrutona

Kontrarozvědka zodpovídala za odhalování trestné činnosti zahraničních tajných služeb nebo  za boj proti "ideologické diverzi" a "vnitřnímu nepříteli". Vedla centrální evidenci výskytu protistátních tiskovin na území republiky a tvořila seznamy lidí, kteří je vydávali.

Vedle toho spolupracovala s I.správou československou  rozvědkou na úkolech v Rakousku, NSR a Západním Berlíně.

Ředitel archivu Ministerstva vnitra Pavel Žáček: plánujeme to samé.
Ředitel archivu Ministerstva vnitra Pavel Žáček: plánujeme to samé. | Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Jak uvedl slovenský deník SME, registrační protokoly například odhalují prověřování britského filozofa a spisovatele Rogera Scrutona či bývalé britské velvyslankyně na Slovensku Judith Macgregorové.

Žáček: plánujeme to samé

Dvouletý projekt slovenských historiků má v plánu i české ministerstvo vnitra. Podle ředitele jeho archivu bezpečnostních složek (AMV) Pavla Žáčka začne zveřejňování seznamů operativních a agenturních svazků na tuzemském internetu po prvním únoru příštího roku.

"Stoprocentně to plánujeme, půjdeme podobnou cestou jako Slováci," řekl Žáček Aktuálně.cz s tím, že zatím čeká na příchod personálu do nově vznikajícího Ústavu pro studium totalitních režimů.

Čeští badatelé a historici přesto dostanou do konce roku obdobný dárek jako jejich slovenští kolegové. AMV pověsí na internet obdobné protokoly z 50. let.

"Jsou využívané teprve od listopadu loňského roku, takže známé nejsou," láká Žáček.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy