Stažená smyčka, či strategický tah? Proč Blatter náhle padl

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2015 13:52
Lekl se prezident FIFA, že i jemu hrozí obvinění? Některé zdroje z vedení federace tvrdí, že už nemohl ustát tlak sponzorů.
Prezident FIFA Blatter odchází poté, co oznámil svou rezignaci.
Prezident FIFA Blatter odchází poté, co oznámil svou rezignaci. | Foto: Reuters

Curych – Čtyři dny uplynuly mezi pátečním znovuzvolením Seppa Blattera do čela světové fotbalové federace FIFA a jeho šokujícím úterním prohlášením o tom, že končí.

Co se stalo během těchto čtyř dnů? Co způsobilo tak náhlý obrat bosse světového fotbalu?

Ještě o víkendu vzkazoval svým kritikům a odpůrcům, že "odpouští, ale nezapomíná". Zašel tak daleko, že naznačoval spiknutí například s poukazem na politické spojenectví Spojených států a Jordánska, protože jeho soupeřem v hlasování o křeslo prezidenta FIFA byl jordánský princ Husajn bin Alí.

Teď oznámil konec.

Některá americká média spekulují o tom, že od pátku, kdy byl zvolen, pokročilo vyšetřování korupčních skandálů ve vedení Světové fotbalové federace (FIFA). Konkrétně tak, že se více týká Blattera. 

Jeho dlouholetá pravá ruka a generální sekretář FIFA Jerome Valcke byl údajně při převodu deseti milionů dolarů, které zřejmě byly úplatkem za přidělení pořadatelství světového šampionátu na rok 2010 Jihoafrické republice.

Možný zájem amerického Úřadu pro vyšetřování (FBI) přímo o osobu Blattera v souvislosti s úplatky a finančními machinacemi německý týdeník Der Spiegel glosuje na své internetové stránce titulkem Smyčka se stahuje.

Dosud bylo zatčeno ve Švýcarsku sedm lidí, sedm dalších čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv.

Předseda Anglického fotbalového svazu Greg Dyke zase naznačuje, že mohou vyjít na světlo nové skutečnosti ohledně přidělení mistrovství světa na rok 2022 Kataru. "Kdybych byl na místě Kataru, nebyl bych teď moc klidný," oznámil Dyke.

Švýcarští vyšetřovatelé, kteří pátrají po korupci ve vedení FIFA nezávisle na Američanech, se probírají velkým množstvím dat a e-mailů v rámci takzvané Operace Darwin. Údajně zkoumají e-mailovou korespondenci, která se týká podezření z uplácení ohledně přidělení šampionátu Kataru.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala, že za rezignací může být i sílící tlak lidí z blízkosti Blattera a také od klíčových sponzorů, jako jsou Hyundai Motors, Visa, Coca-Cola či McDonald´s.

"Lidé, kterým Blatter naslouchal, i když se ne vždy jejich radami řídil, mu řekli, že pokud by si měl vybrat chvíli, kdy odejít, mělo by to být teď," uvádí analytik Reuters Ian Chadband.

Všichni výše jmenovaní sponzoři v oficiálních prohlášeních rezignaci uvítali.

Devětasedmdesátiletého Blattera, který šéfoval světovému fotbalu od roku 1998, veřejně hájí jeho dcera. Corinne Blatter-Andenmattenová řekla v rozhovoru švýcarskému deníku Blick: "Otcovo rozhodnutí nemá nic, absolutně nic společného s nedávnými obviněními."

Poslední možným vysvětlením nečekaného kroku funkcionářského veterána je odchod s tím, že prosadí do čela FIFA svého člověka a dál bude věci ovlivňovat ze zákulisí.

Mnoho fotbalových svazů zejména z Afriky a Asie za Blatterem stále stojí, o čemž svědčí 133 hlasů z 209 možných v prvním kole páteční volby prezidenta FIFA. Prosadit někoho, koho si Švýcar přeje, tak rozhodně není nemožné.

 

Právě se děje

Další zprávy