Stávka ve Francii přepisuje rekordy, vstoupila do 23. dne. Turistický ruch trpí

ČTK ČTK
27. 12. 2019 18:15
Stávka ve francouzské dopravě, která začala 5. prosince na protest proti vládnímu návrhu reformy důchodů, vstoupila do 23. dne. Překonala tak protestní akci z roku 1995, která trvala 22 dní.
Přeplněná stanice vlaku v Paříži během stávky.
Přeplněná stanice vlaku v Paříži během stávky. | Foto: Reuters

Pokud bude stávka dál pokračovat, může padnout i mnohem starší rekord z přelomu let 1986 a 1987, kdy se stávkovalo 28 dní, upozornila agentura AFP. Narušení dálkové dopravy i městských spojů dál odrazuje turisty.

Stávka tak dělá vrásky na čele zejména podnikatelům v turistickém ruchu, kteří považují Vánoce a silvestr za jedno z nejvýdělečnějších období roku. V anketě stanice BFMTV uvedla recepční hotelu nedaleko nádraží Gare de Lyon, že oproti stejnému období loni se počet rezervovaných pobytů snížil o polovinu. Mnoho lidí rezervace stornuje, protože si chtějí ušetřit problémy, které by jim mohla stávka způsobit..

V Paříži i v pátek zůstalo zavřených pět linek metra a silně omezený provoz je i na železnici. Na trať nevyjela polovina vysokorychlostních vlaků a podobně jsou na tom i příměstské linky.

Stejně bude podle odborů vypadat provoz rovněž na silvestra, kdy pojede podle jízdního řádu jen zhruba 45 procent rychlovlaků TGV, na Nový rok jich bude jen 35 procent. Kvůli stávce nefungují ani dvě z osmi ropných rafinérií v zemi.

Ačkoli počet stávkujících zaměstnanců se zmenšuje, hodlají odbory v protestu dál pokračovat, a to přinejmenším do 7. ledna, kdy se má konat další kolo jednání mezi odboráři a vládou. Prezident Emmanuel Macron ale zatím nehodlá odborům ustoupit.

 

Právě se děje

Další zprávy