Stavění krematorií i osvěta na YouTube. Indové chtějí vyčistit posvátnou Gangu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
14. 12. 2019 11:26
V Indii vznikl další vládní plán na vyčištění posvátné řeky Ganga, která protíná téměř celý stát. Znečištěný veletok poskytuje vodu zhruba půl miliardě lidí žijícím na jejím břehu.
Řeka Ganga v Indii
Řeka Ganga v Indii | Foto: Shutterstock.com

Dillí (od našeho zpravodaje)Indové nazývají Gangu řekou všech řek. Důležitá přírodní tepna, která protíná téměř celou zemi, je ale už dlouho silně znečištěná. Změnit se to snaží vládní organizace National Mission for Clean Ganga (Národní mise za čistou Gangu).

"Ganga je více než jen řeka. Poskytuje vodu zhruba 500 milionům lidí v jedenácti indických státech. To je více než jakákoli jiná řeka na světě," popisuje Asok Kumar, který je výkonným ředitelem této organizace. 

Kumarova organizace vznikla v roce 2014, snahy Gangu vyčistit jsou ale mnohem starší. První takový velký záměr schválil premiér Rádživ Gándhí v polovině osmdesátých let minulého století. Jeho akční plán sice spolkl téměř miliardu dolarů, výsledky ale přesvědčivé nebyly. Kritici označovali projekt jako příliš technokratický, který si na svou stranu nezískal veřejnost.

"My jsme se z toho poučili. Podpora lidí je pro nás naprosto klíčová. Už proto, že utrácíme velké částky peněz, zavíráme některé staré továrny, takže lidé musí vědět proč," vysvětluje Kumar.

Jeho organizace proto zahájila velkou informační kampaň, v níž využila i v Indii oblíbený žánr hudebních videoklipů. Na YouTube má dokonce kanál s hymnou kampaně s názvem Namami Gange, v překladu Pocta Ganze. Profesionálně vyrobené video vypráví příběh řeky od pramenu v Himálaji po roviny, kde se ji vděční Indové rozhodnou vyčistit od odpadků. 

Vládní videoklip o čištění řeky Gangy

Video: PIB India/YouTube

"Inspirovali jsme se podobnými projekty, jako bylo vyčištění Dunaje nebo Rýna. Ostatně minulý týden tu byli kolegové z Německa a říkali, že postupujeme dobře," neskrývá spokojenost Kumar. Nejvíce peněz podle něj putuje na výstavbu průmyslových a komunálních čističek vody. Ganga protéká více než stovkou měst s více než 100 tisíci obyvateli. Značná část z nich neměla nebo stále ještě nemá funkční kanalizaci a čističky.

Problémem, se kterým se ale němečtí inženýři na Rýně potýkat nemuseli, jsou rituální pohřby na březích řeky. Hinduisté totiž věří, že pokud člověk zemře v některém ze svatých měst jako Váránasí a další, dosáhne takzvané mókšy, tedy vymanění se z věčného koloběhu života.

K tomu je potřeba, aby jeho příbuzní spálili tělo na břehu Gangy a popel následně nasypali do řeky. "Tisíce lidí putují každý rok do Váránasí a dalších měst, aby tam zemřeli. Důsledkem je, že cena dřeva na pohřební hranici je obrovská. Takže se stává, že hlavně ti chudší dokážou koupit jen nějakou otýpku a následně ohořelé tělo hodí do řeky," vysvětluje místní novinář Sandhya Sharma.

Kumarova organizace proto začala stavět na posvátných místech krematoria. "Většina z nich jsou na elektřinu, ale mnozí lidé trvají na dřevěných hranicích, takže některé jsme postavili na dřevo," říká indický vládní úředník Asok Kumar.

Zároveň popisuje, že hlavní projekty na vyčištění Gangy by měly být hotové do tří let. Poté už se podle něj bude kvalita vody jen zlepšovat. To by mohlo vést i k rozšíření kriticky ohroženého říčního delfína, který v Ganze žije. "Je to krásné zvíře a chtěl bych, aby ho mohlo vidět co nejvíce lidí," dodává Kumar.

 

Právě se děje

před 18 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 20 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy