Stávající prezident Nigérie obhájil ve volbách svůj mandát. Vyhrál už v prvním kole

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2019 10:16
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari už v prvním kole prezidentských voleb obhájil svou funkci i pro druhé volební období. Oficiálně to ve středu oznámila volební komise, podle níž Buhari získal 56 procent hlasů, zatímco opoziční kandidát Atiku Abubakar 41 procent. Abubakar výsledek neuznal a hodlá se obrátit na soud. Volební účast byla necelých 36 procent. Buhari slíbil, že jeho administrativa zintenzivní úsilí o zlepšení bezpečnosti a oživení ekonomiky.
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari.
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari. | Foto: Reuters

Šestasedmdesátiletý Buhari podle volební komise obdržel 15,2 milionu hlasů, tedy téměř o čtyři miliony více než dvaasedmdesátiletý Abubakar.

Nigerijská burza na výsledek reagovala poklesem, protože se stáhli investoři, kteří doufali ve vítězství Abubakara, jenž je více nakloněn podnikání.

Volby se měly konat původně 16. února, ale po útocích na kanceláře volební komise a poničení elektronického volicího zařízení byly odloženy na 23. února. Kandidovalo 72 lidí, avšak hlavními soupeři byli Buhari coby kandidát vládního Všepokrokového kongresu (APC) a Abubakar z Lidové demokratické strany (PDP). Oba jsou muslimové. Volební účast byla slabá ve srovnání s volbami z roku 2015, kdy přišlo k urnám 44 procent voličů.

"Je zřejmé, že v mnoha státech byly zjevné a předem připravené podvody, což výsledek činí neplatným. Proto odmítám volby z 23. února 2019 jako podvod a my se obrátíme na soud," uvedl Abubakar ve svém prohlášení.

Buhari ve středu ráno poděkoval "milionům Nigerijců," kteří ho zvolili a slíbil účinnější boj proti korupci. "Jsem hluboce poctěn a jsem vám velmi vděčný za to, že jste mne uznali schopného nadále vám sloužit, a také za klid", který panoval při volbách. Slíbil dále, že "nová vláda znásobí úsilí v zajištění bezpečnosti, ekonomických reforem a boje proti korupci".

Už v úterý večer na Twitter umístil fotografie, na nichž ve společnosti členů svého volebního štábu s uspokojením sleduje průběžné výsledky voleb. "Jsem velmi hrdý na to, čeho jsme dosáhli," napsal prezident země, která je největší ekonomikou v Africe a předním producentem ropy.

Bývalý viceprezident Abubakar už dříve vyzval národní volební komisi, aby přestala zveřejňovat výsledky, dokud soupeřícím stranám nebudou poskytnuty údaje o volební účasti. PDP označila průběžně zveřejňované volební výsledky za zmanipulované a nepřijatelné. Buhariho strana opozici viní z pokusu učinit prezidentské a parlamentní volby nevěrohodnými.

Zástupce PDP Osita Chidoka řekl, že strana volební výsledek neuzná. "Prověříme všechny možnosti, právní proces je jeden ze způsobů, jak věci vyřešit," citovala ho agentura Reuters.

Reuters píše, že pozorovatelé z Africké unie a OSN vyzvali všechny, aby se stížnostmi vyčkali na oficiální výsledky, které mají být známy tento týden. Kandidát, který získá na celonárodní úrovni nejvíc hlasů, je vítězem prohlášen, jakmile se potvrdí, že dostal nejméně čtvrtinu hlasů ve dvou třetinách z 36 nigerijských států a v hlavním městě Abuji. Pokud se tak nestane, musí se konat druhé kolo. Buhariho výsledek je ale podle Reuters dostatečně vysoký na to, aby tyto podmínky splnil.

Bývalý vojenský diktátor muslimského vyznání Buhari byl prezidentem zvolen v demokratických volbách v roce 2015, kdy ve funkci nahradil křesťana z jihu Goodlucka Jonathana. Buhariho protikandidát miliardář Abubakar býval v letech 1999 až 2007 viceprezidentem za vlády prezidenta Oluseguna Obasanja.

 

Právě se děje

Další zprávy