Stav španělské ošetřovatelky nakažené ebolou se zlepšil

11. 10. 2014 15:01
Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) již na ebolu zemřelo 4033 lidí, což je téměř polovina z 8399 celkově nakažených osob.
Lékaři ve Španělsku zkouší bojovat s virem eboly experimentálními způsoby léčby.
Lékaři ve Španělsku zkouší bojovat s virem eboly experimentálními způsoby léčby. | Foto: Reuters

Madrid/Monrovia - Zdravotní stav španělské ošetřovatelky nakažené ebolou se v noci na dnešek mírně zlepšil a žena komunikuje s lékaři. Uvedla to španělská média, podle nichž nemocnice na sestře vyzkoušela již tři druhy experimentální léčby.

Počet obětí epidemie eboly v Africe mezitím přesáhl 4000. Podle agentury AP byly kvůli riziku nákazy v Libérii dočasně umístěny na pozorování čtyři desítky vojenských a civilních pracovníků mírové mise OSN.

Ošetřovatelka Teresa Romerová, která se nakazila od španělského misionáře a stala se prvním člověkem infikovaným na evropském kontinentu, podle deníku El Mundo vykazuje proti pátku známky zlepšení a komunikuje s lékaři. Její stav nadále zůstává vážný a podle médií lékaři nasadili k léčbě vedle dříve podaného léku ZMapp další dvojici experimentálních prostředků, nespecifikovali však které. Romerová také dostala krevní plazmu řádové sestry Paciencie Melgarové, která se nedávno z eboly vyléčila.

Madridská nemocnice Carlose III. již ke dnešku přijala celkem 17 pacientů, kteří přišli s Romerovou do styku a zůstávají na pozorování. Je mezi nimi její manžel, zdravotníci, kteří o ní pečovali, či kadeřnice a uklízečka. Žádný z nich podle listu ABC zatím nevykazuje známky nákazy.

Do dočasné izolace zamířilo rovněž 41 členů mise OSN v Libérii poté, co byl tento týden ebolou infikován již druhý z jejich kolegů. Podle prohlášení vedení mise se u nikoho z testovaných neobjevily příznaky eboly, na pozorování však zůstanou po celých 21 dní inkubační doby této nemoci.

Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) již na ebolu zemřelo 4033 lidí, což je téměř polovina z 8399 celkově nakažených osob. Naprostá většina obětí pochází z trojice afrických států. Z Libérie je hlášeno 2316 úmrtí, ze Sierry Leone 930 a z Guineje 778.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy