Stav Rumunky, která během útoku spadla do Temže, se zlepšuje. Je zázrak, že přežila, tvrdí lékaři

František Typovský
2. 4. 2017 17:17
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Mladá Rumunka Andreea Cristeaová vyrazila na romantickou dovolenou do Londýna se svým přítelem, který z útoku z 22. března vyvázl se zlomenou nohou. Ona sama ale po pádu do Temže skončila v kritickém stavu. Atentátník Khalid Masood vjel na Westminsterském mostě do lidí a poté ubodal hlídkujícího policistu. Zabil čtyři lidi.
Kamera zachytila teror v Londýně. Útočník v autě srazil lidi na mostě, jedna žena spadla do řeky. | Video: Reuters

Londýn - Záběr z bezpečnostní kamery, ve kterém z vysoké výšky padá z mostu žena, obletěl předminulý týden jen krátce po teroristickém útoku v Londýně celý svět.

Tou ženou byla mladá Rumunka Andreea Cristeaová.

Ačkoli se zdálo nepravděpodobné, že by pád z tak vysoké výšky mohla přežít, lékařům se podařilo ji zachránit.

S největší pravděpodobností se tak nestane další obětí atentátníka Khalida Masooda, která vjel na Westminsterském mostě do lidí a poté ubodal policistu hlídkujícího u britského parlamentu.

Devětadvacetiletá Cristeaová byla se svým přítelem Andreiem Burnazem, který při útoku také utrpěl zranění, v Londýně na dovolené. Slavili Burnazovy narozeniny.

Zatímco Burnaz vyvázl "pouze" se zlomenou nohou, pád do vody zanechal Cristeaovou v kritickém stavu a s krevními sraženinami na mozku. Její stav je podle vyjádření rodiny z poloviny tohoto týdne kritický, ale stabilní.

Podle infomací BBC se Burnaz na romantické dovolené chystal ještě tentýž den požádat svou partnerku o ruku.

Při útocích zemřeli čtyři lidé

Britský atentátník Khalid Masood vjel ve středu 22. března na Westminsterském mostě do lidí a poté ubodal hlídkujícího policistu. Následně jej zastřelili britští policisté.

K útoku se přihlásila džihádistická organizace Islámský stát. Vyšetřování pokračuje, úřady se ale kloní k názoru, že Masood jednal sám. Důkazy o jeho přímém napojení na islamisty zatím nejsou. 

Mezi Masoodovými oběťmi byli tři Britové: původem Španělka Aysha Fradeová, která se živila v Londýně jako učitelka španělštiny a po mostě spěchala, aby vyzvedla své děti. O život přišel také 75letý důchodce Leslie Rhodes a 48letý policista Keith Palmer.

Jediným cizincem, který při útocích zemřel, byl 54letý Američan Kurt Cochran, který cestoval s manželkou po Evropě u příležitosti 25. výročí od svatby. Jeho smrt oznámil na Twitteru americký prezident Donald Trump. "Velký Američan, Kurt Cochran, byl dnes zabit během teroristického útoku v Londýně. Modlím se za jeho přátelé a rodinu a posílám jim kondolence," napsal na svém účtu.

Lidský řetěz a sbírka jako výraz sounáležitosti

Tuto středu, přesně týden od útoku, se nejen na Westminsterském mostě, ale i v jiných britských městech (Leicesteru, Manchesteru, atd.) sešli lidé, aby vytvořili lidský řetěz, a vyjádřili tak úctu obětem. Chtěli také ukázat, že se atentátníkovi nepodařilo to, co zamýšlel - vzbudit v lidech strach a paniku. 

Útok naopak vyvolal velkou vlnu soucitu. Rodině Rumunky Cristeaové se dostává velké podpory na sociálních sítích a sbírka na podporu rodiny ubodaného policisty Keithe Palmera jen během prvního týdne vynesla více než 735 tisíc liber (23 milionů Kč).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy