Stav Rumunky, která během útoku spadla do Temže, se zlepšuje. Je zázrak, že přežila, tvrdí lékaři

František Typovský
2. 4. 2017 17:17
Mladá Rumunka Andreea Cristeaová vyrazila na romantickou dovolenou do Londýna se svým přítelem, který z útoku z 22. března vyvázl se zlomenou nohou. Ona sama ale po pádu do Temže skončila v kritickém stavu. Atentátník Khalid Masood vjel na Westminsterském mostě do lidí a poté ubodal hlídkujícího policistu. Zabil čtyři lidi.
Kamera zachytila teror v Londýně. Útočník v autě srazil lidi na mostě, jedna žena spadla do řeky. | Video: Reuters

Londýn - Záběr z bezpečnostní kamery, ve kterém z vysoké výšky padá z mostu žena, obletěl předminulý týden jen krátce po teroristickém útoku v Londýně celý svět.

Tou ženou byla mladá Rumunka Andreea Cristeaová.

Ačkoli se zdálo nepravděpodobné, že by pád z tak vysoké výšky mohla přežít, lékařům se podařilo ji zachránit.

S největší pravděpodobností se tak nestane další obětí atentátníka Khalida Masooda, která vjel na Westminsterském mostě do lidí a poté ubodal policistu hlídkujícího u britského parlamentu.

Devětadvacetiletá Cristeaová byla se svým přítelem Andreiem Burnazem, který při útoku také utrpěl zranění, v Londýně na dovolené. Slavili Burnazovy narozeniny.

Zatímco Burnaz vyvázl "pouze" se zlomenou nohou, pád do vody zanechal Cristeaovou v kritickém stavu a s krevními sraženinami na mozku. Její stav je podle vyjádření rodiny z poloviny tohoto týdne kritický, ale stabilní.

Podle infomací BBC se Burnaz na romantické dovolené chystal ještě tentýž den požádat svou partnerku o ruku.

Při útocích zemřeli čtyři lidé

Britský atentátník Khalid Masood vjel ve středu 22. března na Westminsterském mostě do lidí a poté ubodal hlídkujícího policistu. Následně jej zastřelili britští policisté.

K útoku se přihlásila džihádistická organizace Islámský stát. Vyšetřování pokračuje, úřady se ale kloní k názoru, že Masood jednal sám. Důkazy o jeho přímém napojení na islamisty zatím nejsou. 

Mezi Masoodovými oběťmi byli tři Britové: původem Španělka Aysha Fradeová, která se živila v Londýně jako učitelka španělštiny a po mostě spěchala, aby vyzvedla své děti. O život přišel také 75letý důchodce Leslie Rhodes a 48letý policista Keith Palmer.

Jediným cizincem, který při útocích zemřel, byl 54letý Američan Kurt Cochran, který cestoval s manželkou po Evropě u příležitosti 25. výročí od svatby. Jeho smrt oznámil na Twitteru americký prezident Donald Trump. "Velký Američan, Kurt Cochran, byl dnes zabit během teroristického útoku v Londýně. Modlím se za jeho přátelé a rodinu a posílám jim kondolence," napsal na svém účtu.

Lidský řetěz a sbírka jako výraz sounáležitosti

Tuto středu, přesně týden od útoku, se nejen na Westminsterském mostě, ale i v jiných britských městech (Leicesteru, Manchesteru, atd.) sešli lidé, aby vytvořili lidský řetěz, a vyjádřili tak úctu obětem. Chtěli také ukázat, že se atentátníkovi nepodařilo to, co zamýšlel - vzbudit v lidech strach a paniku. 

Útok naopak vyvolal velkou vlnu soucitu. Rodině Rumunky Cristeaové se dostává velké podpory na sociálních sítích a sbírka na podporu rodiny ubodaného policisty Keithe Palmera jen během prvního týdne vynesla více než 735 tisíc liber (23 milionů Kč).

 

Právě se děje

před 24 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy