Vyhrocená debata? Spíše jen zdvižený prst. Europoslanci diskutovali o stavu českých médií

Hana Vařáková Hana Vařáková
30. 5. 2017 21:55
V úterý v podvečer se ve výboru Evropského parlamentu diskutovalo o tom, zda je nezávislost médií v Česku ohrožena politickým vměšováním. Do diskuse se zapojovali především čeští europoslanci, ani jeden z nich ale nebyl z hnutí ANO. Veřejné slyšení se konalo na popud německých europoslanců, kteří dlouhodobě kritizují Andreje Babiše kvůli střetu zájmů.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Brusel - Hned dvakrát diskutují tento týden europoslanci o možném zneužívání českých médií. Poprvé to bylo v úterý v podvečer na veřejném slyšení ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Ve čtvrtek dopoledne se otázka, zda je nezávislost médií v Česku ohrožena politickým vměšováním, dostane na jednání pléna europarlamentu.

"Je to velmi zbytečná kaňka, která nás posouvá ve vnímání mnohých na Východ," řekl Aktuálně.cz místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (ANO).

"(V Česku) se jednoduše nedá mluvit o otevřené politické soutěži. To zvýhodnění je dramatické," řekl během svého vystoupení ve výboru šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery, kterého si europoslanci pozvali jako experta.

Měl tím na mysli šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a média, která ještě nedávno vlastnil a nyní je spravuje svěřenský fond. Média podle Taberyho vstupují do politické hry tím, že obhajují politiku svého vlastníka.

"Zneužívání médií v České republice už je fakt," uvedl v debatě europoslanec Jaromír Štětina (nestr. za TOP 09). A dodal, že "ohrožení svobody slova, které nastalo v ČR, může být začátkem ohrožení demokracie".

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý prohlásil, že ekonomická kondice českých médií "není valná", což také ovlivňuje jejich kvalitu.

Naproti tomu na jednání přítomný zástupce Evropské komise Giuseppe Abbamonte nevidí situaci tak černě. Situace médií v Česku podle něj nepředstavuje systematické ohrožení demokratických struktur země.

Šéfka bruselské pobočky organizace Reportéři bez hranic Julie Majerczaková připomněla nedávný rozhovor prezidenta Miloše Zemana a jeho ruského protějšku Vladimira Putina o novinářích, během něhož Zeman mluvil o "likvidaci novinářů".

"Prezident Zeman útočí na novináře jako profesi, jako celek, na instituci," uvedla Majerczaková.

"Miloš Zeman mnohdy svá vystoupení pronáší ve stavu, který bychom těžko komentovali jako stav střízlivý," reagoval vzápětí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že mnozí Češi se za prezidenta stydí.

Majerczaková na druhou stranu zdůraznila, že Česká republika na tom v problematice médií není nejhůř. V žebříčku svobody tisku figuruje na 23. místě. (Některé vyspělé státy jsou v tomto žebříčku za ČR, například Francie na 39., Británie na 40. a USA na 43. místě - pozn. red.). Problémem je podle ní spíše fakt, že média přešla do rukou místních podnikatelů.

Systém to zvládne

Základní otázkou je, zda je systém schopný se s problémy vypořádat. Skupina europoslanců si myslí, že ano. Jako argumenty uváděli, že v Česku existuje debata, která se vede v parlamentu, v médiích i mezi lidmi. Byl také přijat zákon o střetu zájmů, jsou zde nezávislá veřejnoprávní média a fungující občanská společnost.

Česká republika nemá podle europoslance Jiřího Pospíšila (nestr. za TOP 09) problém v tom, že by vláda jako celek nebo parlament ovlivňovaly média. "Ta fungují nezávisle," řekl Pospíšil.

Problémem je zde jeden člověk - Andrej Babiš, který koncentruje moc politickou, ekonomickou a mediální. "To může narušit demokracii," prohlásil Pospíšil.

Zdvižený prst

"Debata nebyla vyhrocená. Šlo jen o zdvižený prst směrem k České republice," shrnul pro Aktuálně.cz veřejnou diskusi o stavu českých médií Zdechovský.

Ve stejném výboru už v minulosti proběhlo také slyšení o médiích v Polsku a Maďarsku. A před lety také s Itálií, když byl tamním premiérem mediální magnát Silvio Berlusconi.

Situace, kdy některý z výborů europarlamentu jedná o Česku v nějaké kontroverzní záležitosti, je podle místopředsedy Teličky "velmi výjimečná".

"Myslím, že diskuse byla například v kontextu migrační krize, ale v obecnější rovině," uvedl Telička.

Ve čtvrtek si pohovoří o českých médiích ještě poslanci na plénu Evropského parlamentu a tím se celá záležitost uzavře. Žádné společné prohlášení europarlamentu se podle Zdechovského neočekává.

Eurokomisařka Věra Jourová o svobodě médií v České republice | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy