Stav britské zdravotnice nakažené ebolou je kritický

ČTK ČTK
3. 1. 2015 17:07
Zdravotnice se vrátila ze Sierra Leone minulý víkend. Léčí se pomocí krevního plazmatu pacienta, který nákazu ebolou přežil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Stav britské zdravotnice, u níž byla v pondělí potvrzena ebola, je kritický. Zhoršil se v posledních dvou dnech, oznámila londýnská nemocnice, v níž pacientka leží.

Pauline Cafferkeyová se o minulém víkendu vrátila ze Sierry Leone do Glasgow a v pondělí u ní test potvrdil přítomnost eboly. Následně testy vyloučily podezření na ebolu u dalších dvou pacientů.

Nemocnice The Royal Free Hospital podle Reuters zdravotnici léčí s pomocí krevního plazmatu od pacienta, jenž nákazu virem přežil, a experimentálního antivirotika.

Devětatřicetiletá Cafferkeyová je prvním člověkem na území Británie, u něhož byla přítomnost viru eboly zjištěna.

Podle bilance Světové zdravotnické organizace si nemoc za loňský rok vyžádala 7989 obětí z celkem více než 20 tisíc nakažených. Nejvíce obětí si nemoc vyžádala v Sieře Leone, Libérii a Guineji. V patnácti případech lidé nemoci podlehli v jiných státech světa - v Nigérii, Mali, USA a Španělsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z lodi, která uvázla u ostrova Mauricius, uniklo přes 1000 tun paliva

Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než 1000 tun paliva. Oznámila to dnes podle agentury Kjódó japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla.

"Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili," uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá "vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila". Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy