Státy G8 nabídly Rusku, aby zprostředkovalo mír v Libyi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 5. 2011 0:36
Roli zprostředkovatele údajně vymyslel pro Rusy prezident Barack Obama
Vlajky zemí, které považují Libyjci za největší spojence. Sedmnáctka znamená 17. únor. Den, kdy v Benghází lidé začali útočit na základnu Kaddáfího oddílů. Toto datum je považováno za počátek revoluce.
Vlajky zemí, které považují Libyjci za největší spojence. Sedmnáctka znamená 17. únor. Den, kdy v Benghází lidé začali útočit na základnu Kaddáfího oddílů. Toto datum je považováno za počátek revoluce. | Foto: Martin Novák

Deauville (Francie) - Tři účastníci summitu osmi mocných zemí světa (G8) ve čtvrtek vyzvali ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby se ujal role prostředníka při urovnání občanské války v Libyi.

Informaci, kterou vypustila Medveděvova mluvčí, v noci na pátek potvrdili i diplomaté USA.

Medveděvova mluvčí v rozhovoru s novináři neřekla, zda Medveděv nabídku Baracka Obamy, Nicolase Sarkozyho a Davida Camerona přijal. Ostatní západoevropské delegace informaci odmítly komentovat.

Podle mluvčí Natalji Timakovové prezidenta ke zprostředkování míru v Libyi osobně požádali Obama, Sarkozy a Cameron při dvoustranných schůzkách.

Co také zaznělo v Deauville

Výběr výroků, které během prvního dne summitu G8 zaznamenali novináři:

O zatčení Mladiče:

"Nikdy nemůžeme vrátit život mrtvým, ale Mladić se teď bude zodpovídat svým obětem a světu před mezinárodním soudem." (Barack Obama)

"Mladičovo dopadení je skvělá zpráva. Jde o odvážné rozhodnutí srbského prezidenta a další krok k integraci. Srbsko se jednoho dne, a bude to brzy, stane členem EU." (Nicolas Sarkozy)

O Libyi a arabských revolucích:

"Netvrdíme, že Kaddáfí musí do exilu, to není náš problém. Říkáme-li, že musí pryč, pak to znamená, že se musí vzdát moci, a čím dřív to udělá, tím lépe." (Nicolas Sarkozy)

"Blokovat internet (při revolucích - pozn.red) není dobrý nápad. Je to děsivá chyba, zoufalý krok. Dusí to ekonomiku, komunikace, obchod a tok informací." (šéf Googlu Eric Schmidt)

"Chci, aby summit vzkázal všem, kdo chtějí na Blízkém východě a v severní Africe více demokracie, více svobody a více lidských práv, že jsme na jejich straně." (David Cameron)

"Nadále podporujeme odchod (jemenského) prezidenta Sáliha, který soustavně ujišťoval, že se vzdá moci, aby pak stejně soustavně tento slib odvolával." (Hillary Clintonová)

...a nakonec:

"Právě jsem jí volal, říkala, že je v pořádku." (Nicolas Sarkozy o těhotenství své ženy Carly Bruniové)

"Vypadni G8!" (transparent antiglobalizačních demonstrantů)

Jak si naklonit Rusko

"Na dvoustranných schůzkách prezidenti USA a Francie a britský premiér děkovali prezidentovi Ruska za jeho postoje k Libyi. Při všech rozhovorech zazněly prosby, aby se Rusko ujalo role prostředníka v Libyi," řekla.

Odmítla zároveň odpovědět na otázku, zda je Moskva tuto roli ochotna přijmout.

Podle poradce Bílého domu Michaela McFaula je iniciátorem této myšlenky Barack Obama. Jiný prezidentův poradce Ben Rhodes připomněl novinářům, že Rusko má kontakty nejen v Libyi, ale po celé severní Africe. "Můžeme mít prospěch z konzultací a kontaktů tohoto typu," vysvětlil americkou pozici Rhodes.

Podle interpretace agentury Reuters může návrh na ruské zprostředkování zmírnit odpor, který Moskva dává najevo vůči leteckým zásahům NATO v Libyi.

Eurocentrismus se nelíbí

Očekávaným hlavním bodem páteční debaty představitelů G8 ovšem má být nepolevující ekonomické napětí.

Nejsilnější země světa zvyšují tlak na Řecko, aby vyřešilo svou dluhovou krizi. Potíže eurozóny podle nich ohrožují světovou ekonomiku.

Představitelé Francie, Británie, Německa, Itálie, Spojených států, Japonska, Kanady a Ruska podle zdrojů z jednání v chystaném komuniké vyzývají Spojené státy a Japonsko, aby zajistily udržitelnost svých veřejných financí.

Řecký premiér Jorgos Papandreu svolal na pátek schůzku představitelů řeckých politických stran. Chce dosáhnout dohody ohledně dodatečných úsporných opatření, která jsou zapotřebí k tomu, aby se země dostala z dluhové krize.

Ruský prezident Medveděv v souvislosti s potížemi ekonomik rovněž kritizoval "eurocentrismus", tedy sebestřednost evropských mocností při jednání o budoucím šéfovi Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Funkce se uvolnila po skandálním odchodu francouzského finančníka Dominiqua Strauss-Kahna, který byl v New Yorku obviněn ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou. Evropské státy se snaží prosadit do vedení MMF francouzskou ministryni financí Christine Lagardeovou.

Mluvčí Timakovová řekla, že podle Medveděvova názoru by měly mít sílící rozvojové ekonomiky v MMF větší vliv. Podle mluvčí měl prezident na mysli kromě Ruska i Brazílii, Čínu, Indii a Jihoafrickou republiku. "Nejde o ředitele, ale o vedení fondu," upřesnila mluvčí prezidentovy úvahy. Dodala, že při všech dvoustranných jednáních, která dnes v Deauville Medveděv vedl, všichni shodně chválili vysoké profesionální kvality Lagardeové. Její kandidatura na post výkonného ředitele MMF se prý ale konkrétně neprojednávala.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
Další zprávy