Státy EU uprchlické kvóty nenaplnily ani ze třetiny. Závazky splnila pouze Malta

ČTK ČTK
25. 9. 2017 13:31
"Dva roky po schválení tohoto schématu většina členských států zásadně zklamala uprchlíky a žadatele o azyl, vyhnula se vlastní zodpovědnosti, a opustila tak tisíce (lidí) v Itálii a Řecku," uvedl ředitel irské pobočky Amnesty International Colm O’Gorman. Jediným státem, který své závazky v rámci unijní migrační politiky splnil, je podle Amnesty International Malta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel - Členské státy Evropské unie splnily méně než třetinu svých závazků v rámci systému přerozdělování žadatelů o azyl podle přidělených kvót. Oznámila to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Poslední termín pro přerozdělení migrantů na základě unijních kvót uplyne v úterý. Žádného z žadatelů o azyl, kteří pobývají v Itálii a Řecku, nepřijalo Maďarsko a Polsko. Tyto země mechanismus přerozdělování trvale odmítají.

Kvóty na přerozdělení 160 000 uprchlíků schválili ministři vnitra zemí EU v září 2015. Proti se tehdy postavila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

O zrušení tohoto modelu přerozdělení se u Evropského soudu domáhaly Slovensko a Maďarsko, soud však jejich žádost na začátku září zamítl.

Budapešť i Bratislava si stěžovaly na procesní vady při schvalování systému kvót. Přerozdělování podle kvót navíc podle obou těchto států nebylo k řešení migrační krize nezbytné.

Polská konzervativní vláda dříve uvedla, že příjímání uprchlíků na základě kvót odmítá mimo jiné i z bezpečnostních důvodů, na jejich nefunkčnost pak upozorňoval český premiér Bohuslav Sobotka.

Zklamání, tvrdí organizace

"Dva roky po schválení tohoto schématu většina členských států zásadně zklamala uprchlíky a žadatele o azyl, vyhnula se vlastní zodpovědnosti, a opustila tak tisíce (lidí) v Itálii a Řecku," uvedl ředitel irské pobočky Amnesty International Colm O’Gorman.

Organizace kritizovala především Polsko a Maďarsko, které během dvou let nepřijaly jediného žadatele o azyl. Kritice se však nevyhnulo ani Slovensko, které přijalo 16 z přidělených 902 azylantů, a Česká republika s přijatými 12 ze stanovených 2600 migrantů.

Nejméně běženců přijaly dále Španělsko (13,6 procenta), Belgie (25,6 procenta) nebo Nizozemsko (39,6 procenta).

Jediným státem, který své závazky v rámci unijní migrační politiky splnil, je podle Amnesty International Malta. Přes 90 procent stanovených kvót pak splnilo Irsko. Úplně své závazky splnily Norsko a Lichtenštejnsko, které se k programu přihlásily dobrovolně.

 

Právě se děje

Další zprávy