Statisíce Alžířanů vyšly do ulic. Lidé žádají odchod prezidenta

ČTK ČTK
15. 3. 2019 23:19
Statisíce lidí v pátek v centru Alžíru požadovaly odstoupení dlouholetého alžírského prezidenta Abdala Azíze Butefliky. Šlo o dosud největší demonstraci od propuknutí vlny protestů proti 82leté hlavě státu minulý měsíc, informovala agentura Reuters. Demonstranti zaplnili ulice i náměstí alžírské metropole po pátečních modlitbách. Zadrženo bylo podle policie 75 protestujících a 11 policistů bylo lehce zraněno. Mnozí z nich mávali alžírskými vlajkami a demonstrace se konaly i v dalších alžírských městech.
Demonstrace v Alžírsku.
Demonstrace v Alžírsku. | Foto: Reuters

Buteflika, který je u moci přibližně 20 let, v pondělí po týdnech demonstrací proti své osobě oznámil, že už nebude kandidovat na post hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Zrušil také blížící se prezidentské volby plánované na 18. dubna, což mezi demonstranty vzbudilo obavy, že u moci zůstane na neurčito. Původně Alžířané demonstrovali proti záměru prezidenta usilovat o další mandát.

"Buteflika a jeho muži musí co nejdříve odejít," citoval Reuters 23letého studenta, který se účastnil dnešních protestů v Alžíru. Agentura účast na akci odhaduje řádově na stovky tisíc lidí, pozdě odpoledne však klesla na tisícovky. Policejní odhady nejsou k dispozici.

Podle Reuters bylo při demonstracích v alžírské metropoli zadrženo 75 výtržníků a 11 policistů bylo lehce zraněno. Výtržníci poničili automobily a veřejné budovy. Prezidentský palác a další budovy chránil velký počet policistů.

Demonstrace v Alžírsku.
Demonstrace v Alžírsku. | Foto: Reuters

Alžířané požadují, aby prezident předal moc mladé generaci politiků, kteří dokážou vytvořit pracovní místa a vymýtit korupci. "Ti, kteří si myslí, že jsme unaveni, se mýlí. Naše protesty neustanou," citovala agentura Reuters 37letého lékaře Madžída Benzidu poté, co policie zablokovala ulice vedoucí k vládním úřadům a parlamentu. Někteří demonstranti podle Reuters na dnešní manifestaci vzali i své děti.

Butefliku v posledních dnech veřejně přestala podporovat řada politiků jeho vládní Fronty národního osvobození (FLN). Prezident se od roku 2013, kdy utrpěl mozkovou mrtvici, jen zřídkakdy objevoval na veřejnosti. Protestující tvrdí, že už na úřad nestačí.

Alžírský premiér Núreddín Bedúí ve čtvrtek uvedl, že nejpozději začátkem příštího týdne vytvoří vládu, která vyjde vstříc požadavkům protestující mládeže, a vyzval opozici k dialogu.

Nejmenovaný bývalý ministr alžírské vlády agentuře Reuters řekl, že prezident nemůže ustát tlak, jemuž nyní čelí. "Hra skončila. Buteflikovi nyní nezbývá než odejít," řekl exministr pod podmínkou anonymity.

Demonstrace v Alžírsku.
Demonstrace v Alžírsku. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy