Úspěšný druhý pokus. Sojuz přistál s novou posádkou na Mezinárodní vesmírné stanici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2018 18:52
Ruská raketa Sojuz FG v pondělí napravila, co se tomuto typu nosné rakety v říjnu nepovedlo kvůli technické závadě. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynesla kosmickou loď s tříčlennou posádkou.
Raketa Sojuz úspěšně vynesla loď se zásobami pro ISS | Video: NASA

Na ISS zamířil  Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Raketa odstartovala v 12:31 z kazašského kosmodromu Bajkonur. Loď poté v 18:33 SEČ po čtyřech obletech Země zakotvila u orbitálního komplexu, informovala NASA. Na oběžné dráze má strávit 194 dnů.

Trojčlenný tým neboli Expedice 58 by měl na vesmírné stanici strávit půl roku. Zatímco Koněnko má už za sebou více než 500denní zkušenost na ISS, pro McClainovou a Saint-Jacquese jde o premiéru.

Tříčlenná posádka mířící k ISS - Kanaďan David Saint-Jacques (nahoře), Američanka Anne McClainová a Rus Oleg Kononěnko.
Tříčlenná posádka mířící k ISS - Kanaďan David Saint-Jacques (nahoře), Američanka Anne McClainová a Rus Oleg Kononěnko. | Foto: Reuters

Raketa Sojuz-FG už v polovině listopadu úspěšně vynesla do kosmu nákladní loď Progress MS-10 se zásobami a materiálem pro ISS. V říjnu ale naopak sklidila neúspěch, když kvůli závadě musela nouzově přistát pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou - ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem a americkým astronautem Nickem Haguem.

Několik minut po startu 11. října se při nestandardním oddělení prvního stupně nosné rakety poškodila palivová nádrž druhého stupně. Příčinou bylo vadné fungování čidla, které signalizuje rozdělení prvního a druhého stupně. Krátce po zjištění závady se loď od nosiče nouzově odpoutala a po balistické dráze se vrátila zpět.

Loď s Ovčininem a Haguem pak přistála v Kazachstánu zhruba 400 kilometrů od Bajkonuru.

Kvůli nehodě Rusko pozastavilo všechny pilotované lety, proto se spekulovalo, že by se ISS mohla ocitnout bez posádky. Tu nyní tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst, kteří by se měli vrátit na Zemi 20. prosince.

Video: Připomeňte si neúspěšný říjnový start rakety Sojuz, během něhož selhal raketový nosič

Během startu rakety Sojuz došlo k selhání pomocného motoru. Astronauté jsou v pořádku. | Video: NASA, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy