Úspěšný druhý pokus. Sojuz přistál s novou posádkou na Mezinárodní vesmírné stanici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2018 18:52
Ruská raketa Sojuz FG v pondělí napravila, co se tomuto typu nosné rakety v říjnu nepovedlo kvůli technické závadě. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynesla kosmickou loď s tříčlennou posádkou.
Raketa Sojuz úspěšně vynesla loď se zásobami pro ISS | Video: NASA

Na ISS zamířil  Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Raketa odstartovala v 12:31 z kazašského kosmodromu Bajkonur. Loď poté v 18:33 SEČ po čtyřech obletech Země zakotvila u orbitálního komplexu, informovala NASA. Na oběžné dráze má strávit 194 dnů.

Trojčlenný tým neboli Expedice 58 by měl na vesmírné stanici strávit půl roku. Zatímco Koněnko má už za sebou více než 500denní zkušenost na ISS, pro McClainovou a Saint-Jacquese jde o premiéru.

Tříčlenná posádka mířící k ISS - Kanaďan David Saint-Jacques (nahoře), Američanka Anne McClainová a Rus Oleg Kononěnko.
Tříčlenná posádka mířící k ISS - Kanaďan David Saint-Jacques (nahoře), Američanka Anne McClainová a Rus Oleg Kononěnko. | Foto: Reuters

Raketa Sojuz-FG už v polovině listopadu úspěšně vynesla do kosmu nákladní loď Progress MS-10 se zásobami a materiálem pro ISS. V říjnu ale naopak sklidila neúspěch, když kvůli závadě musela nouzově přistát pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou - ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem a americkým astronautem Nickem Haguem.

Několik minut po startu 11. října se při nestandardním oddělení prvního stupně nosné rakety poškodila palivová nádrž druhého stupně. Příčinou bylo vadné fungování čidla, které signalizuje rozdělení prvního a druhého stupně. Krátce po zjištění závady se loď od nosiče nouzově odpoutala a po balistické dráze se vrátila zpět.

Loď s Ovčininem a Haguem pak přistála v Kazachstánu zhruba 400 kilometrů od Bajkonuru.

Kvůli nehodě Rusko pozastavilo všechny pilotované lety, proto se spekulovalo, že by se ISS mohla ocitnout bez posádky. Tu nyní tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst, kteří by se měli vrátit na Zemi 20. prosince.

Video: Připomeňte si neúspěšný říjnový start rakety Sojuz, během něhož selhal raketový nosič

Během startu rakety Sojuz došlo k selhání pomocného motoru. Astronauté jsou v pořádku. | Video: NASA, Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy