Starosta somálské metropole Mogadišo zemřel na následky islamistického útoku

ČTK ČTK
1. 8. 2019 17:54
V Kataru ve čtvrtek zemřel starosta somálské metropole Mogadišo Abdirahman Omar Osman, který byl těžce zraněn při nedávném útoku islamistické organizace Šabáb. Dalších šest lidí zemřelo a devět bylo zraněno, když se minulou středu sebevražedná atentátnice odpálila na jednání bezpečnostní rady magistrátu. Informují o tom tiskové agentury.
Bombový útok v Mogadišu (ilustrační foto).
Bombový útok v Mogadišu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Do katarské metropole Dauhá byl zraněný starosta spolu s ostatními zraněnými letecky přepraven den po útoku. Somálský prezident vyhlásil třídenní státní smutek, uvedla agentura Reuters. "Očekáváme, že toto úmrtí přiláká pozornost všech Somálců a že se spojíme, abychom porazili teroristické skupiny, jež podrývají suverenitu Somálska," řekl ve čtvrtek mluvčí somálského prezidenta.

Podle bezpečnostních zdrojů byl útok zaměřen na nově jmenovaného velvyslance OSN v Somálsku Jamese Swana, který však budovu opustil asi hodinu před výbuchem. Mise OSN chvíli před útokem na Twitteru zveřejnila fotografie Swana s Osmanem, kteří spolu jednali o problémech regionu.

Zatím není jasné, jak se atentátnice dostala až na místo konání schůzky. Útoky hnutí Šabáb jsou v Mogadišu časté, ve městě proto platí přísná bezpečnostní opatření. Podle zdrojů uvnitř radnice je potřeba cestou k dané jednací místnosti projít čtyřmi bezpečnostními rámy. Bezpečnostní zdroje agentury AFP už dříve uvedly, že útočnici zřejmě do budovy pustili podplacení zaměstnanci radnice.

Osman měl britské občanství, ve Spojeném království před svým návratem do Somálska působil v regionální politice za Labouristickou stranu.

Šabáb, který je napojený na teroristickou síť al-Káida, usiluje násilnými prostředky o svržení ústřední vlády v Mogadišu a zavedení systému islámského náboženského práva šaría. Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale stále ovládají rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty v hlavním městě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy