Starosta Omsku řešil tragédii po Skypu z Karlových Varů

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
21. 8. 2013 7:15
Mám tablet a spojení je dobré, vysvětloval v županu a bačkorách v hotelu Imperial
Ruskému starostovi se ve Varech natolik líbilo, že dovolenou nezrušil.
Ruskému starostovi se ve Varech natolik líbilo, že dovolenou nezrušil. | Foto: Ondřej Besperát

Omsk - Z Karlových Varů řídil minulý týden záchranné operace po tragické srážce dvou lodí na řece Irtyš starosta ruského Omsku Vjačeslav Dvorakovskij.

Následky havárie, při níž zemřelo šest lidí a více než čtyři desítky utrpěly zranění, řešil podle ruských médií prostřednictvím Skypu z lázeňského pokoje.

Serveru Life News prozradil, že to jeho dovolenou nijak nepoznamenalo.

V županu a bačkorách

"Jak to mohlo ovlivnit mou dovolenou? Už se to stalo. Co jsem mohl dělat?" dotázal se překvapený starosta oblečený v hotelovém froté županu a bačkorách. Záznam natočený zřejmě bez vědomí politika ruská média zveřejnila na internetu.

"Můžete říct, jak koordinujete tragédii v Omsku? Viděl jsem vás v televizi, zatímco vy jste tady," zeptal se ho autor příspěvku, který se při rozhovoru v karlovarském hotelu Imperial představil jako "obyvatel Ruska".

"Jsem ve spojení, mluvíme přes Skype, mám tablet, telefon. Je to standardní postup. Spojení je teď dobré," odpověděl Dvorakovskij.

Dodal, že se díky moderní komunikaci mohl podílet také na rozhodování o vyplacení kompenzace rodinám obětí havárie ve výši 200 000 rublů (téměř 117 000 korun). "Stalo se to rychle, nedá se to napravit. Opatření byla přijata, všechny služby fungovaly," dodal stručně.  

Server newsru.com upozornil, že havárie lodi Polesje, kterou způsobil zřejmě opilý kapitán, nepřiměla starostu přerušit dovolenou. Ve stejné době přitom měl dovolenou také gubernátor Omské oblasti Viktor Nazarov, který se ovšem vrátil do Omsku a nehodu řešil přímo na místě.

Agentura RIA Novosti s odvoláním na zástupce omské radnice potvrdila, že starosta uděloval veškeré pokyny z Česka. Je prý ve spojení s vedením regionu i záchrannými službami. "Informaci o srážce lodí obdržel operativně," citovala mluvčího radnice.  

Je to prasátko, prohlásil Putin

V době incidentu, jenž se minulou sobotu udál na řece Irtyš v Leninově obvodu města, bylo na lodi 56 lidí. Loď se potopila, čtyři lidé zemřeli na místě a dva další v nemocnici.

Kapitán, v jehož krvi byl podle policejních zdrojů zjištěn alkohol, přiznal, že před cestou vypil "300 gramů vodky". Loď, kterou řídil, narazila za rychlosti 60 kilometrů za hodinu do nákladního plavidla. Více než třicet zraněných je stále v nemocnicích v Omsku a v Moskvě.

Omský starosta si před časem získal nelichotivou přezdívku, když jej prezident Vladimir Putin v přímém televizním vysílání označil za "prasátko". Reagoval tak na stížnost omské seniorky, jež se k šéfovi sibiřského města snažila již delší dobu dostat na audienci.

"Je to jako dobývání Berlína," posteskla si válečná veteránka kvůli poměrům na místní radnici, kde si chtěla stěžovat na okrádání nájemníků domovní správou. Okamžitě po prezidentově reakci jí omský starosta vyhověl.

 

Právě se děje

Další zprávy