Christie se kaje, Bílý dům se mu přesto vzdaluje

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 10. 1. 2014 13:40
Škodolibost guvernérovy kanceláře může guvernéra stát možnost bojovat o Bílý dům.
Stačilo uzavřít část příjezdových cest. A vše se zhroutilo.
Stačilo uzavřít část příjezdových cest. A vše se zhroutilo. | Foto: REUTERS/Carlo Allegri

New York - Spolupracovníci Chrise Christieho, guvernéra New Jersey a pravděpodobného republikánského kandidáta na prezidenta USA, se podle všeho škodolibě "pomstili" politickému rivalovi.

Důvod? Mark Sokolich, demokrat a starosta newjerseyského Fort Lee, na rozdíl od řady svých stranických kolegů odmítl loni vyjádřit Christiemu veřejnou podporu.

Na první pohled to možná vypadá jako drobnost, o níž Chris Christie (alespoň podle svých slov) ani nevěděl. Podle toho, jak se skandál vyvíjí, ale může pro hvězdu Republikánské strany jít o největší výzvu jeho dosavadní politické kariéry.

Možná i předzvěst Christieho politického konce. I když se - po počátečním váhání - svým spoluobčanům omluvil. A vyhodil kolegyni, která kolaps způsobila.

Čas na problémy

Dosud guvernérnařčení odrážel více méně bez problémů, ale nyní se objevily nové důkazy, konkrétně e-maily mezi úředníky.

Chris Christie...
Chris Christie... | Foto: Reuters

"Čas na nějaké dopravní problémy ve Fort Lee," napsala například 13. srpna guvernérova pobočnice Bridget Anne Kellyová. "Rozumím," reagoval David Wildstein ze společnosti Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ).

Pár týdnů poté, 9. zářím počínaje, byly na několik dní uzavřeny dva ze tří pruhů na mostu George Washingtona, hlavní spojnici s New York City.

V obří dopravní zácpě uvízly školní autobusy i sanitky. 91letá žena zemřela, protože se k ní záchranka nedostala včas. 

O ničem jsem nevěděl

Most patří k nejvytíženějším na světě, jelikož přes něj denně projede na 300 tisíc aut. Stačila tak chvíle a doprava ve Fort Lee kolabovala.

"Je špatné, že se směju?" ptal se v době největších kolon nejmenovaný účastník korespondence. "Není," opáčil Wildstein, jehož na post jmenoval právě Christie.

Zaznívala kritika, ovšem guvernér opatření zdůvodňoval probíhající dopravní studií. Nyní, o čtyři měsíce později, se ukazuje, že vše bylo jinak. A politik tvrdí, že o ničem nevěděl.

"To, co jsem dnes viděl vůbec poprvé, je nepřijatelné. Jsem pobouřen a hluboce zarmoucen nejen zjištěním, že jsem byl některými členy svého štábu uveden v omyl, ale i tím, že toto nevhodné a neschválené rozhodnutí bylo učiněno bez mého vědomí," napsal v prohlášení.

Kouřící pistole

"Stojím tu, abych se občanům New Jersey omluvil," řekl Chris Christie v noci ze čtvrtka na pátek. "Omlouvám se obyvatelům Fort Lee a omlouvám se členům zemského parlamentu," dodal s tím, že svou "hloupou" a "úskočnou pobočnici Kellyovou už vyhodil.

... je obecně s demokraty zadobře, Obamu nevyjímaje.
... je obecně s demokraty zadobře, Obamu nevyjímaje. | Foto: Reuters

Přesto může bobtnající skandál snadno zničit jeho nemalé politické ambice.

"Kouřící pistole sice není v rukou, ale e-maily naznačují, že je jim děsně blízko," míní Matthew Hale, profesor politologie na univerzitě Seton Hall. "Věnoval nezměrné úsilí tomu, aby vyvrátil historky, že je tyran. Tyhle e-maily během jediného dne vše zničily," dodal.

"Je stále těžší to pochopit a upřímně i stále těžší uvěřit," reagoval pro CNN starosta Sokolich. "Jsem hluboce přesvědčen, že nejvyšší volený představitel státu New Jersey do toho není zapojen, ale řeknu vám, že o svém úsudku začínám pochybovat."

Čekat na sebe samozřejmě nenechala kritika Christieho politických oponentů, a to včetně Národního výboru demokratické strany(DNC). Podle nich totiž vše odpovídá guvernérovu stylu.

Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat.
Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat. | Foto: Reuters

"(Odhalení) rovněž ukazují, co můžeme od guvernéra Christieho čekat. Když se mu lidé postaví, domáhá se odplaty. Když se ho ptají, znevažuje je a sarkasticky vtipkuje. A když se někdo odváží nahlédnout do jeho administrativy, zastrašuje a útočí," prohlásila šéfka DNC Debbie Wassermanová Schultzová.

Christie, jenž v listopadu post guvernéra bez problémů obhájil, nyní musí doufat, že stopy nepovedou přímo k němu. Zhatilo by to totiž jeho očekávanou kandidaturu na příštího prezidenta Spojených států.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy