Zemřel primátor Gdaňsku, kterého pobodal útočník. Zraněním podlehl po dlouhé operaci

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 1. 2019 15:33
Primátor polského Gdaňsku Pawel Adamowicz, na kterého v neděli večer zaútočil muž nožem, zemřel v nemocnici. S odvoláním na lékaře to napsala agentura Reuters. Adamowicz při útoku na charitativní akci v přístavním městě utrpěl vážná zranění srdce, lékaři ho v místní univerzitní nemocnici pět hodin neúspěšně operovali.
Na starostu polského přístavního města Gdaňsk zaútočil nožem zřejmě politický oponent | Video: Reuters, Asociated Press

"Nemohli jsme vyhrát," prohlásil polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Primátorovi byla podle agentury PAP poskytnuta veškerá lékařská péče, zachránit mu život se přesto nepodařilo. Nepomohlo ani to, že občané Gdaňsku na pomoc zraněnému uspořádali krevní sbírku.

Policie útočníka během incidentu zadržela. Je jím 27letý Stefan W., který podle informací polského listu Gazeta Wyborcza na politika zaútočil 15centimetrovým vojenským nožem. Mluvčí gdaňské prokuratury oznámila, že útočník byl obviněn z vraždy, čeká ho také psychiatrické vyšetření. Podle vyšetřovatelů se zatím zdá, že jednal sám.

K útoku - patrně z politických důvodů - došlo během večerní akce "Sváteční orchestr pomoci", během které Poláci po celé zemi vybírají prostředky na charitativní účely. Třiapadesátiletý primátor, blízký opoziční Občanské platformě (PO), zrovna hovořil na pódiu, když k němu muž vběhl s nožem.

"Haló, haló. Jmenuji se Stefan, byl jsem nevinně ve vězení, Občanská platforma mě mučila. Právě proto zemřel Adamowicz," citoval útočníkovy výkřiky do mikrofonu polský portál Onet.pl.

Mluvčí gdaňské policie Karina Kamińská později sdělila, že útočník Stefan W. už byl v minulosti trestaný za porušení zákona, mimo jiné i za ozbrojené přepadení bank. "Pachatel se dostal na místo činu pravděpodobně s novinářským označením. Zadržela ho ochranka, která ho posléze předala policii," dodala policejní mluvčí Kamińská.

Pawel Adamowicz byl primátorem Gdaňsku od roku 1998. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl. Byl považován za liberála, podporoval například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové.

Za Adamowiczova vedení byla v jižní části města v roce 2011 přejmenována jedna z ulic po někdejším československém a českému prezidentovi na třídu Václava Havla.

Útok na populárního primátora odsoudili zástupci vlády včetně premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, a rovněž bývalý polský premiér a nynější předseda Evropské rady Donald Tusk.

"Jde o nepopsatelný čin nepředstavitelného barbarství," řekl polský ministr vnitra Joachim Brudzinski. "Jsem v kontaktu s policií. Všechny okolnosti toho incidentu musí být řádně vyšetřeny," napsal následně Brudzinski z vládní pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) na Twitteru.  

Na pondělí jsou plánována shromáždění proti násilí v několika polských městech, mimo jiné v Gdaňsku, Toruni, Krakově, Katovicích nebo Štětíně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy