Starosta bojuje se zločinem jako s epidemií. Slaví úspěch

ČTK ČTK
19. 10. 2014 16:45
Starostovi jednoho z nejnebezpečnějších měst Kolumbie se podařilo díky vědeckým metodám snížit šokující počet vražd.
Bezpečnost měst je palčivým problémem v celé zemi. Na fotogfarii demonstrují za bezpečí na předměstích Medellínu místní děti - s atrapami zbraní v ruce.
Bezpečnost měst je palčivým problémem v celé zemi. Na fotogfarii demonstrují za bezpečí na předměstích Medellínu místní děti - s atrapami zbraní v ruce. | Foto: Reuters

Bogotá - Jedno z nejnebezpečnějších kolumbijských měst slaví díky vědeckému přístupu úspěch v boji se zločinem. Postaral se o to starosta Rodrigo Guerrero, který stojí v čele města Cali, třetího největšího v Kolumbii.

Guerrero totiž vystudoval na prestižní americké Harvardově univerzitě epidemiologii a právě použitím vědeckých nástrojů se mu během druhého období v čele města opět podařilo snížit šokující počet vražd.

"Odhaduji, že ke konci roku vykážeme 58 nebo 59 vražd na 100 tisíc obyvatel," říká lékař, který byl starostou města i v letech 1992 až 1994. Do úřadu se znovu vrátil před dvěma lety. "Je to stále děsivé číslo, ale minulý rok jsme evidovali 81 vražd. Jsme si jisti, že se situace ještě zlepší," vysvětlil zpravodajské stanici BBC.

Zločin jako epidemie

Forenzní metody a nejnovější technologie hrají zajisté v Guerrerově úsilí roli. Sám ale tvrdí, že používá zejména "metodu, kterou epidemiologové nasazují, pokud čelí neznámé nemoci". K této metodě se prý uchýlil i před dvaceti lety.

"Vždycky vycházíme z předpokladu, že existuje několik příčin," objasňuje starosta. "Tajemství spočívá v tom, že odhalíme nejrůznější rizikové faktory, se kterými se pak musíme vypořádat. Důležité je také průběžně hodnotit výsledky."

Zní to přitom logicky. Před rokem 1992, kdy s metodou starosta začal, ale násilnosti ve městech nikdo za epidemii nepovažoval. V té době se míra vražd v Cali vyšplhala na 126 na 100 tisíc obyvatel. Platil předpoklad, že zabíjení je spojeno s činností drogových kartelů.

Zbraně a alkohol

Guerrero se zaměřil na spojitost mezi prodejem zbraní a alkoholu a výskytem závažných zločinů. Podrobná analýza všech případů vražd identifikovala právě tyto dva faktory - alkohol a zbraně.

Guerrero se tedy rozhodl, že se s oběma problémy vypořádá. "Existuje studie vydaná v časopise American Journal of Epidemiology, která ukazuje, že pokud uvalíme omezení na držení zbraní a prodej alkoholu, sníží se míra vražd o 35 procent," uvedl starosta.

Po opuštění starostovského křesla pracoval Guerrero pro Panamerickou zdravotnickou organizaci a Meziamerickou rozvojovou banku. Během jeho absence ale město metodu přestalo "uvážlivým" způsobem aplikovat.

Za jeden rok čtyři sta životů

S návratem do úřadu v lednu 2012 tak začal pracovat na nové diagnóze. "Zjistili jsme, že velká část vražd je spojena s organizovaným zločinem: byly úkladným činem za použití automatických zbraní a podobně," vysvětluje starosta.

"Spojili jsme se tedy s centrální vládou a přesvědčili ji, že potřebujeme použít stejnou strategii jako před dvaceti lety," pokračuje lékař. Součástí strategie bylo založení speciálních skupin, které tvořili jak policisté, tak soudci. Po dvou letech práce se dostavují první výsledky.

"Samozřejmě, že ne všechno násilí je spojeno se zločinem," uznává starosta. Za klíčový krok, jak problém dlouhodobě řešit, považuje boj proti nerovnosti. "Mezitím toho ale můžeme udělat hodně," říká epidemiolog, který odhaduje, že odvedená práce v Cali za poslední rok zachránila více než 400 životů.

 

Právě se děje

Další zprávy