"Hlasoval jsem pro chlápka jménem Trump." Prezident USA odvolil předčasně na Floridě

ČTK ČTK
24. 10. 2020 16:59
Americký prezident Donald Trump odevzdal v sobotu svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihovně města West Palm Beach na Floridě. V minulosti volil v New Yorku, od loňska má ale hlášený trvalý pobyt na Floridě.
Donald Trump odvolil na Floridě
Donald Trump odvolil na Floridě | Foto: Reuters

Donald Trump hlasoval v sobotu nedaleko svého soukromého klubu Mar-a-Lago. V pátek se na Floridě zúčastnil předvolebního setkání s příznivci a řekl, že dává přednost osobnímu odevzdání hlasu, nikoli korespondenčnímu. "Myslím, že jsem staromódní," prohlásil. Před kamerami po odvolení řekl: "Hlasoval jsem pro chlápka jménem Trump."

Současný prezident, jehož soupeřem je v listopadových prezidentských volbách v USA demokratický kandidát Joe Biden, se snaží v posledních dnech získat voliče ve státech, kde voličská přízeň není vyhraněná. Podle agentury AP má naplánované akce v Severní Karolíně, Ohiu a Wisconsinu.

Na Floridě se volební místnosti k předčasnému hlasování otevřely v pondělí. Podle agentury AFP v celých USA už možnost předčasného hlasování využilo  přes 55 milionů lidí, což je více než celkový údaj o tomto typu hlasování v minulých volbách v roce 2016.

Do volebního prezidentského klání v USA 3. listopadu přitom ještě zbývá deset dní. Údaj o předčasně odevzdaných hlasech se týká jak těch, kteří volili osobně, tak těch, kteří hlas poslali poštou. Velký zájem byl v Texasu, kde už odvolilo přes šest milionů lidí, i v Kalifornii, kde volilo 5,8 milionu lidí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy