Stařenku mučili a nakonec upálili. Prý byla čarodějnice

ČTK ČTK
26. 11. 2010 22:35
Případ vyvolal v Ghaně vlnu odporu, mezi podezřelými je údajně i duchovní

Akkra - Pětice Ghaňanů mučila a nakonec upálila postarší ženu nařčenou z čarodějnictví. Jeden z podezřelých je údajně duchovní.

O případu v pátek informoval zpravodajský server BBC, podle nějž aféra vyvolala v této západoafrické zemi vlnu odporu.

Policie v souvislosti s úmrtím dvaasedmdesátileté Amy Hemmahové z města Tema nedaleko metropole Accry zadržela tři ženy a dva muže. Všem je od 37 do 55 let. Podle policie ženu mučili, dokud nepřiznala, že je čarodějnice. Pak ji polili petrolejem a zapálili.

Žena zemřela druhý den na následky zranění.

Skupina tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu. Použili prý olej užívaný k rituálnímu pomazání, který se vznítil, když se z ženy snažili vyhnat "zlého ducha".

Podle BBC pověrám o čarodějnicích lidé v Ghaně věří bez ohledu na vzdělání. Fotky poranění, která žena utrpěla, však vyvolaly odpor a aktivisté za lidská práva a práva žen incident důrazně odsoudili.

Případy násilí na ženách nařčených z čarodějnictví se v zemi vyskytly i v minulosti. Vládní komise se při řešení problému obrátila na náboženské organizace a občanská sdružení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy