Stanovte konečné datum ukončení izraelské okupace, požádají Palestinci Radu bezpečnosti OSN

ČTK ČTK
26. 10. 2015 11:19
Vysoký člen vedení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Saíb Irikát v Káhiře uvedl, že vedení Palestiny hodlá požádat Radu bezpečnosti OSN, aby stanovila termín, kdy bude ukončena izraelská okupace Západního břehu Jordánu. Zároveň chtějí Palestinci požádat o mezinárodní ochranu a vytvoření komise, která se bude věnovat šetření probíhajících násilností. Palestinci obvinili Izrael, že se chystá změnit režim a povolit Židům modlit se na místě, kde stával židovský chrám. Americký ministr zahraničí John Kerry s Izraelem navrhli instalaci kamerového systému. V Izraeli se začalo hovořit o fyzickém oddělení východního Jeruzaléma od zbytku města.
Nepokoje na Západním břehu Jordánu. Ilustrační foto.-
Nepokoje na Západním břehu Jordánu. Ilustrační foto.- | Foto: Reuters

Káhira/Jeruzalém - Palestinské vedení požádá Radu bezpečnosti OSN o stanovení termínu ukončení izraelské okupace Západního břehu Jordánu.

V Káhiře to řekl vysoký člen vedení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Saíb Irikát. Spolu s OOP prý návrhy připravuje Liga arabských států (LAS).

Palestinci hodlají podle Irikáta požádat Radu bezpečnosti také o zajištění mezinárodní ochrany a o ustavení komise, která vyšetří současné násilí.

Palestinci se obávají změny pravidel

Irikát v sobotu jednal v Ammánu o nové krizi v izraelsko-palestinských vztazích s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Ammánská jednání měla přinést řešení situace na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Izrael a Kerry navrhli instalovat kamerový systém kolem mešit, kvůli nimž konflikt vznikl.

Palestinci obvinili Izrael, že se chystá změnit režim a povolit Židům na místo, kde stával židovský chrám, nejen chodit, ale také se tam modlit. Izraelská vláda opakovaně ujišťovala, že režim měnit nehodlá.

Palestinské vedení tvrdí, že instalace monitorovacího systému nebude dostatečným řešením. "Hlavním problémem je okupace a její dopad," sdělil izraelskému listu Haarec nejmenovaný představitel palestinského vedení.

Přes 50 mrtvých

Při izraelsko-palestinských střetech zemřelo za měsíc přes 50 lidí. Na Izraelce většinou útočí Arabové nožem a mnozí umírají při odvetné palbě. Při pondělním útoku u židovské osady Kirjat Arba na Západním břehu Jordánu Palestinec bodl nožem do krku Izraelce a sám byl zasažen při palbě.

Podle izraelského tisku chce izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednat s ministry o možnosti zrušit právo pobytu v Izraeli pro některé arabské občany východního Jeruzaléma, odkud mnoho útočníků pocházelo. Netanjahu řekl na schůzi vlády, že mnoho Palestinců z těchto čtvrtí požívá výhod občanů Izraele, ale neplní své občanské povinnosti. Podle televize Channel 2 Netanjahuův návrh mnohé ministry zaskočil. Někteří upozornili, že by rušení práva na pobyt mohlo mít dramatické následky.

Mluví se i o fyzickém rozdělení Jeruzaléma...

V Izraeli se začalo také hovořit o fyzickém oddělení východního Jeruzaléma od zbytku města.

Jeruzalém.
Jeruzalém. | Foto: Reuters

Jeruzalémský starosta Nir Barkat navrhl omezení volného pohybu arabských občanů východních čtvrtí do západního Jeruzaléma. Policie minulý týden postavila betonový zátaras kolem čtvrti Džabal Mukabir, odkud pocházelo několik útočníků.

Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967 a později tuto část, obývanou převážně Araby, připojil ke zbytku města a prohlásil jej za nedělitelnou metropoli izraelského státu.

Ve východní části žije zhruba půl milionu lidí a počet arabského obyvatelstva je stále vyšší než počet obyvatelstva židovského. Arabové mají právo pobytu v Izraeli a na rozdíl od občanů Západního břehu Jordánu se mohou dostat snadno do ostatních částí města i zbytku Izraele.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy