Stallone a jeho akční senioři ničí v Bulharsku přírodu

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2011 11:40
V Bulharsku se natáčí film Expendables 2. Ne všichni jsou z toho nadšení
Vchod do jeskyně, kde se má natáčet.
Vchod do jeskyně, kde se má natáčet. | Foto: wikiemedia

Sofia - Akční hvězdy amerického filmu, jako jsou Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Chuck Norris nebo Jean-Claude Van Damme, natáčejí v Bulharsku film Expendables 2.

Jde o volné pokračování stejnojmenného filmu, který se v České republice promítal pod názvem Postradatelní.

O intenzivní "střílecí" a bojové scény zřejmě opět nebude nouze, ovšem právě to se nelíbí bulharským přírodovědcům a ochráncům životního prostředí.

Natáčet se totiž má i v chráněné jeskyni Devetaška na severu Bulharska. Jedná se o mimořádné místo, kde žije třináct vzácných druhů netopýrů, z toho dva jsou na seznamu celosvětově ohrožených druhů.

"Jeskyně je jedním ze tří největších stanovišť netopýrů v Evropě," napsal server vesti.bg, který zprávu o protestu přinesl jako první.

Arnold Schwarzenegger se podepisuje zájemcům v Sofii.
Arnold Schwarzenegger se podepisuje zájemcům v Sofii. | Foto: Reuters

Environmentalisté se domnívají, že chystané natáčení, při kterém se bude v jeskyni hodně střílet, netopýry nenávratně poškodí a způsobí škody i uvnitř jeskyně.

Centrum pro výzkum a ochranu netopýrů už před časem varovalo, že turistická stezka vede příliš blízko jeskyně a na zvířata to má škodlivý vliv. A teď dostanou další ránu.

Bulharská televize bTV v reportáži s odvoláním na experty uvedla, že části jeskyně nebude možné uvést do původního stavu, přestože to produkce filmu slibuje. Úřady ve městě Pleven nicméně filmování i přes protesty povolily.

Snímek se natáčí také v Sofii, Plovdivu a na dalších místech Bulharska. Například bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger strávil v zemi celkem čtyři dny.

V říjnu postihla štáb tragická událost, když při natáčení ve vodní nádrži Ogňjanovo na jihozápadě Bulharska předčasně explodovala výbušnina a zabila jednoho kaskadéra.

První díl snímku Expendables, který měl premiéru v roce 2010, se natáčel převážně v Brazílii.

Bulharsko se stalo oblíbenou destinací zaoceánských filmařů. Za posledních dvanáct let se tam točilo už více než čtyřicet amerických filmů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy