Stalinův vnuk prohrál soudní spor o odpovědnosti za Katyň. Vinu nesou i Němci, brání svého dědu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2016 23:13
Vnuk sovětského diktátora Josifa Stalina prohrál soudní spor, v němž zpochybňoval ruskou vinu za masakr Poláků v Katyni v roce 1940. Obětí masového vraždění, které Stalin schválil, se v Katyni u Smolenska stalo 22 tisíc Poláků, včetně důstojníků, intelektuálů, duchovních a policistů. Rusko dlouho vinu za masakr popíralo. Jevgenij Džugašvili, potomek nejstaršího Stalinova syna Jakova, zažaloval autory ruské učebnice historie za pasáž o katyňském masakru. Podle Stalinova vnuka "autoři popírají vinu vojáků nacistického Německa za masové vraždy v Katyni a lživě tvrdí, že střelba v katyňském lese byla schválena politbyrem ÚV VKS(b) (sovětských komunistů)". Jeho žalobu dnes zamítl i odvolací soud.
Josif Vissarionovič Stalin.
Josif Vissarionovič Stalin. | Foto: Wikipedia Commons
 

Právě se děje

před 24 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy