Provokace a plán, jak destabilizovat zemi. Černá komedie o Stalinově smrti hýbe Ruskem

Zahraničí Zahraničí
20. 9. 2017 18:51
Britsko-francouzská černá komedie The Death of Stalin budí v Rusku vášně. Ruské ministerstvo kultury zvažuje, že filmu neudělí promítací povolení, a Rusové ho tak v kinech možná vůbec neuvidí. Úřady se obávají násilných protestů, které by mohly vypuknout. Tak jako nyní u chystané premiéry velkofilmu Matylda o ruském carovi Mikulášovi II. a jeho milostné aféře s primabalerínou Matyldou Kšesinskou.
Trailer britsko-francouzské černé komedie The Death of Stalin (Stalinova smrt) | Video: Entertainment One

Moskva - Plánovaná provokace a tajný plán, jak destabilizovat Rusko. Tak hodnotí ruské ministerstvo kultury nový film The Death of Stalin (Stalinova smrt) od britského režiséra Armanda Iannucciho.

Ministerstvo proto zvažuje, že černou komedii o Stalinově skonu v roce 1953 a o následném chaosu a boji o moc, který kolem toho vypukl, vůbec nepustí do ruských kin. Obává se prý násilných protestů, které by uvedení filmu mohly doprovázet.

Podle vlivného poradce ministerstva kultury Pavla Požigajla je film "plánovanou provokací" s cílem rozzlobit ruské komunisty.

Britsko-francouzský produkční tým označil za součást "západního spiknutí" proti Rusku. Záměrem je podle Požigajla rozeštvat v zemi lidi a tím ji destabilizovat.

Ministr uvedl, že resort by promítání filmu v ruských kinech zakázal, pokud by čelní představitelé rozhodli, že snímek "podněcuje nenávist".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale podle listu The Guardian řekl, že naopak důvěřuje ministerstvu kultury, že se zodpovědně rozhodne, zda filmu The Death of Stalin udělí promítací povolení, nebo ne.

Hnusná parodie

Komunistická strana je stále druhou nejsilnější partají ve Státní dumě. Její mluvčí Alexandr Juščenko, kterého cituje server The Hollywood Reporter, prohlásil, že film je "odporný", a doufá, že ministerstvo kultury jeho uvedení v Rusku nepovolí.

Podle tajemníka strany Sergeje Obuchova je snímek "další formou psychologické války" proti Rusku a "diskreditací lídrů země".

Ruský prokremelský deník Vzgljad snímek označil za "hnusnou parodii od outsiderů, kteří o našich dějinách nic nevědí". "Měl by se promítat v Rusku? Samozřejmě že ne," napsal.

Stalinova popularita přitom v posledních letech v Rusku roste s tím, jak sílí konfrontace šéfa Kremlu Vladimira Putina se Západem - zejména kvůli ruské anexi Krymu nebo válce v Sýrii.

Rusové letos v červnu dokonce vybrali diktátora Stalina jako největší historickou osobnost. Za Stalinem skončili na děleném druhém místě Putin a básník Alexandr Puškin. Průzkum tehdy provedlo nezávislé středisko Levada.

Nejen Stalin, ale i car

Film The Death of Stalin přitom není jediným snímkem, který teď budí v Rusku kontroverze. Další historickou osobností, která je podle některých Rusů nedotknutelná, je poslední car Mikuláš II.

Právě o něm a jeho milostné aféře s petrohradskou primabalerínou Matyldou Kšesinskou natočil ruský režisér Alexej Učitěl historický velkofilm.

Snímek Matylda zvedl vlnu nevole hlavně mezi konzervativními pravoslavnými věřícími, kteří se nechtějí smířit s tím, že budoucí car je zde vyobrazený jako hřešící muž.

Ruská pravoslavná církev totiž v roce 2000 prohlásila Mikuláše II. i jeho rodinu, které zavraždili bolševici v roce 1918, za mučedníky.

Matylda má mít premiéru 26. října. Už nyní ale například největší ruský řetězec kin Cinema Park a Formula oznámil, že tento film neuvede kvůli obavám o bezpečí diváků. Radikálové vyhrožují, že podpálí všechna kina, v nichž se Matylda bude promítat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy