Staleté duby a lešení až do nebe. V Notre Dame dva roky po požáru pokračují opravy

Střecha Notre Dame, duben 2021.
S opravami katedrály Francouzi začali v létě 2019, několik měsíců po požáru. Zvenčí kolem budovy vyrostlo lešení, nad klenbami byly rozprostřeny plachty a kamenné ozdoby dělníci zabalili do ochranných obalů.
Na místě každý den pracuje 200 restaurátorů.
Nejdříve museli odstranit ohořelé výztuhy ve vrchní části, které v době požáru obklopovaly věžičku. Ty sestávaly z asi 40 tisíc kusů kovových tyčí, umístěné byly ve výšce přes 40 metrů nad zemí.
Práce se na tři měsíce zastavily vloni na jaře kvůli koronavirové pandemii, od června loňského roku pokračují. Stále se ale jedná spíš o zajišťovací a přípravné fáze než samotnou opravu.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 4. 2021 20:51
Před dvěma lety zničily plameny světoznámou dominantu Paříže, gotickou katedrálu Notre Dame. Za další tři roky by měla být obnovená, slíbil ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron. Chce stihnout termín do léta 2024, kdy bude Paříž hostit olympijské hry. Vybrány už jsou i staleté duby, z jejichž dřeva řemeslníci vyrobí přesnou kopii věžičky, která před požárem zdobila střechu chrámu.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

před 1 hodinou

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy