Staleté duby a lešení až do nebe. V Notre Dame dva roky po požáru pokračují opravy

Střecha Notre Dame, duben 2021.
S opravami katedrály Francouzi začali v létě 2019, několik měsíců po požáru. Zvenčí kolem budovy vyrostlo lešení, nad klenbami byly rozprostřeny plachty a kamenné ozdoby dělníci zabalili do ochranných obalů.
Na místě každý den pracuje 200 restaurátorů.
Nejdříve museli odstranit ohořelé výztuhy ve vrchní části, které v době požáru obklopovaly věžičku. Ty sestávaly z asi 40 tisíc kusů kovových tyčí, umístěné byly ve výšce přes 40 metrů nad zemí.
Práce se na tři měsíce zastavily vloni na jaře kvůli koronavirové pandemii, od června loňského roku pokračují. Stále se ale jedná spíš o zajišťovací a přípravné fáze než samotnou opravu.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
16. 4. 2021 20:51
Před dvěma lety zničily plameny světoznámou dominantu Paříže, gotickou katedrálu Notre Dame. Za další tři roky by měla být obnovená, slíbil ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron. Chce stihnout termín do léta 2024, kdy bude Paříž hostit olympijské hry. Vybrány už jsou i staleté duby, z jejichž dřeva řemeslníci vyrobí přesnou kopii věžičky, která před požárem zdobila střechu chrámu.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Zelenskyj odvolal šéfa ozbrojených sil země

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vrchního velitele ozbrojených sil země Ruslana Chomčaka. Podle ukrajinské tiskové agentury Unian to oznámil prezidentský mluvčí, který odvolání zdůvodnil napětím mezi ozbrojenými silami a ministerstvem obrany.

"Volodymyr Zelenskyj nemá pochyb o vlastenectví, věrnosti přísaze a profesionalitě Ruslana Chomčaka, ale chce vidět synergii mezi ministerstvem obrany a ozbrojenými silami Ukrajiny, kterou nyní nepozorujeme. Pozorujeme naopak konflikty," uvedl mluvčí hlavy státu.

Chomčakovo místo zaujme Valerij Zalužnyj, který nyní stojí v čele operativního velitelství Sever. Chomčak dostane funkci v Radě národní bezpečnosti a obrany, což je orgán podléhající prezidentovi Ukrajiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy