Stál banku miliardu, chtěl domů. To ne, řekl soud

Monika Horáková
21. 9. 2010 18:35
Bankéř byl obviněn za operace, při nichž banka Bawag přišla o víc než miliardu eur.
Redaktor Aktuálně.cz náramek zkoušel jen pro zajímavost. Helmut Elsner ho chtěl využít místo pobytu ve vazbě. Soud mu ale nevyhověl.
Redaktor Aktuálně.cz náramek zkoušel jen pro zajímavost. Helmut Elsner ho chtěl využít místo pobytu ve vazbě. Soud mu ale nevyhověl. | Foto: Jan Langer

Vídeň - Soud ve Vídni dnes rozhodl, že pětasedmdesátiletý Helmut Elsner bude i nadále sedět ve vazbě a nebude propuštěn do domácího vězení, kde by jeho pohyb hlídal speciální náramek.

Podobné rozhodnutí stihlo i další desítky žádostí v celém Rakousku. Pouze ve dvou případech soudy domácí vězení povolily.

Bankéř pobývá ve vyšetřovací vazbě několik let, celkem již 1316 dní. Během svého působení na pozici generálního ředitele rakouské banky Bawag nesl podle soudu zodpovědnost za ztrátu více než milardy eur, kterou se podařilo utajit i před dozorčí radou banky.

O změnu z vyšetřovací vazby na domácí vězení a elektronický dozor požádal sám Helmut Elsner. Jeho žádost však vídeňský soud zamítl, přestože Elsner předložil několik lékařských posudků, které dokazují, že pobyt ve vyšetřovací vazbě může vážně zhoršit jeho zdravotní stav.

Komentátor deníku Kurier navíc poukázal na skutečnost, že společně s Helmutem Elsnerem bylo v roce 2008 obviněno dalších osm osob. Rozsudek však dosud nenabyl právní moci. Za mřížemi ve vyšetřovací vazbě sedí z celé skupiny jediný Elsner. Je pravdou, že se Elsner před umístěním do vazby ukrýval v jižní Francii a riziko útěku je u něj tedy zřejmě vyšší než u ostatních obviněných, ale přece jen má "každý právo na rychlý proces," píše Kurier.

Čtvrtou největší rakouskou banku Bawag, jejímž byl Elsner generálním ředitelem, většinově vlastnil Rakouský odborový svaz (ÖGB), který měl vazby na rakouskou Sociálně demokratickou stranu (SPÖ).

Tehdejší Bawag Bank vlastní nyní v České republice německá banka LBBW
Tehdejší Bawag Bank vlastní nyní v České republice německá banka LBBW | Foto: Ondřej Besperát

Banka si však neuměla poradit s finančními problémy, které způsobily zejména akcie Refco a tzv. Karibské transakce.

Americké společnosti Refco poskytla banka úvěry ve výši 425 miliónů eur. Společnost se ale dostala do platební neschopnosti a skončila v konkurzu. Během let 1995 až 2000 banka také prováděla transakce nazvané Karibské operace, které skončily ztrátou jedné miliardy eur.

Potíže banky se v roce 2008 odrazily i v České republice. Tehdejší akcionář banky, rakouský odborový svaz, banku prodal. I česká BAWAG Bank tak dostala nového vlastníka - německou banku LBBW (Landesbank Baden-Württemberg).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy