Stál banku miliardu, chtěl domů. To ne, řekl soud

Monika Horáková
21. 9. 2010 18:35
Bankéř byl obviněn za operace, při nichž banka Bawag přišla o víc než miliardu eur.
Redaktor Aktuálně.cz náramek zkoušel jen pro zajímavost. Helmut Elsner ho chtěl využít místo pobytu ve vazbě. Soud mu ale nevyhověl.
Redaktor Aktuálně.cz náramek zkoušel jen pro zajímavost. Helmut Elsner ho chtěl využít místo pobytu ve vazbě. Soud mu ale nevyhověl. | Foto: Jan Langer

Vídeň - Soud ve Vídni dnes rozhodl, že pětasedmdesátiletý Helmut Elsner bude i nadále sedět ve vazbě a nebude propuštěn do domácího vězení, kde by jeho pohyb hlídal speciální náramek.

Podobné rozhodnutí stihlo i další desítky žádostí v celém Rakousku. Pouze ve dvou případech soudy domácí vězení povolily.

Bankéř pobývá ve vyšetřovací vazbě několik let, celkem již 1316 dní. Během svého působení na pozici generálního ředitele rakouské banky Bawag nesl podle soudu zodpovědnost za ztrátu více než milardy eur, kterou se podařilo utajit i před dozorčí radou banky.

O změnu z vyšetřovací vazby na domácí vězení a elektronický dozor požádal sám Helmut Elsner. Jeho žádost však vídeňský soud zamítl, přestože Elsner předložil několik lékařských posudků, které dokazují, že pobyt ve vyšetřovací vazbě může vážně zhoršit jeho zdravotní stav.

Komentátor deníku Kurier navíc poukázal na skutečnost, že společně s Helmutem Elsnerem bylo v roce 2008 obviněno dalších osm osob. Rozsudek však dosud nenabyl právní moci. Za mřížemi ve vyšetřovací vazbě sedí z celé skupiny jediný Elsner. Je pravdou, že se Elsner před umístěním do vazby ukrýval v jižní Francii a riziko útěku je u něj tedy zřejmě vyšší než u ostatních obviněných, ale přece jen má "každý právo na rychlý proces," píše Kurier.

Čtvrtou největší rakouskou banku Bawag, jejímž byl Elsner generálním ředitelem, většinově vlastnil Rakouský odborový svaz (ÖGB), který měl vazby na rakouskou Sociálně demokratickou stranu (SPÖ).

Tehdejší Bawag Bank vlastní nyní v České republice německá banka LBBW
Tehdejší Bawag Bank vlastní nyní v České republice německá banka LBBW | Foto: Ondřej Besperát

Banka si však neuměla poradit s finančními problémy, které způsobily zejména akcie Refco a tzv. Karibské transakce.

Americké společnosti Refco poskytla banka úvěry ve výši 425 miliónů eur. Společnost se ale dostala do platební neschopnosti a skončila v konkurzu. Během let 1995 až 2000 banka také prováděla transakce nazvané Karibské operace, které skončily ztrátou jedné miliardy eur.

Potíže banky se v roce 2008 odrazily i v České republice. Tehdejší akcionář banky, rakouský odborový svaz, banku prodal. I česká BAWAG Bank tak dostala nového vlastníka - německou banku LBBW (Landesbank Baden-Württemberg).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy