Stačí jen zmáčknout spoušť. Ukrajincům proti dronům pomáhá zbraň jako ze sci-fi

Jakub Zuzánek Rádio Svobodná Evropa Jakub Zuzánek, Rádio Svobodná Evropa
24. 6. 2022 15:10
Malá ukrajinská firma sídlící v Ivanofrankivské oblasti vyrobila téměř 80 pušek, které jsou určené k rušení leteckých dronů používaných ruskými silami k průzkumu. Společnost Kvertus Technology zaznamenala od začátku invaze zvýšenou poptávku a charitativní organizace začaly tyto protidronové pušky nakupovat pro ukrajinskou armádu.
RFE - protidronová puška z Ukrajiny | Video: Rádio Svobodná Evropa

Puška, která vzhledem připomíná zbraně z vědeckofantastických filmů a seriálů, dokáže přerušit spojení mezi pilotem a dronem. Stroj se díky tomu stane neovladatelným a je nucen přistát.

Zbloudilý dron potom mohou využít ukrajinské jednotky k získání informací o pozici pilota nebo snímků, které zařízení před přerušením spojení pořídilo.

Puška má dosah 3,5 kilometru a navzdory vysoké ceně 12 tisíc dolarů se podle výrobce jedná o užitečného pomocníka, který dokáže ochránit vojáky v zákopech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy