Srí Lanka začala sčítat mrtvé. Čtyři roky po válce

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
28. 11. 2013 19:25
Sčítání se zaměří na období 1983 až 2009, kdy armáda rebely rozprášila.
Jeden z mnoha hřbitovů pro padlé.
Jeden z mnoha hřbitovů pro padlé. | Foto: David Ševčík

Colombo - Vláda na Srí Lance se čtyři roky po skončení občanské války rozhodla začít se sčítáním obětí a škod, které si šestadvacet let dlouhý konflikt vyžádal.

Přiměl ji k tomu nátlak mezinárodního společenství a nařčení z masového vyvražďování civilistů v závěrečné fázi konfliktu. 

Právě to bylo ostatně hlavním tématem nedávného summitu zemí Commonwealthu.

"Sčítání by mělo určit počty mrtvých a zmizelých," uvedl jeden z členů panelu, který v souvislosti se šetřením jmenovala vláda.

Kabinet nařčení z válečných zločinů důrazně popírá. Prezident Mahinda Radžapakse nicméně na listopadovém summitu odmítl požadavky na nezávislé vyšetřování.

Řekl, že země potřebuje více času na to, aby se zotavila z ran, které jí způsobila občanská válka.

"Musí nám věřit," nechal se slyšet Radžapakse. "Nátlak nic nezmůže… mnohem lepší je počkat, než se dožadovat či diktovat." Největším kritikem sporného postupu srílanské vlády byl na setkání Commonwealthu britský premiér David Cameron.

Půl roku, 16 tisíc lidí

Sčítání se zaměří na oběti, zmizelé lidi a škody na majetku z období mezi roky 1983 a 2009, kdy se armádě podařilo zabrat poslední území ovládané rebelujícími Tamilskými tygry.

Na starosti ho bude mít asi 16 tisíc lidí. "Sčítání, které musí být dokončeno během šesti měsíců, začne ve čtvrtek 28. listopadu," cituje BBC z prohlášení vlády.

Některá lidskoprávní uskupení ale o důvěryhodnosti průzkumu pochybují, píše agentura AFP. Vláda už podle aktivistů v minulosti zahájila několik vyšetřování, nezveřejnila ale jejich výsledky. 

Ředitel Asijského centra pro lidská práva Suhas Chakma uvedl, že průzkum nemůže být důvěryhodný, pokud se nebude zabývat i otázkou, zda došlo k porušení mezinárodního práva.

"Pokud se snaží zmírnit postoje mezinárodního společenství a místních lidí, potřebují stanovit, zda byly spáchány válečné zločiny," uvedl pro agenturu AFP.

Odhady mluví o smrti 40 000 civilistů

Armáda ozbrojence z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) rozprášila v květnu 2009, kdy byl zabit i vůdce separatistů Velupillai Prabhakaran.

Podle odhadů Spojených národů a lidsko-právních organizací mohlo během závěrečné fáze konfliktu zemřít až 40 tisíc civilistů.

Během tvrdého zákroku uvízlo na 300 tisíc lidí na pobřeží na severovýchodě země. Při vleklém konfliktu zemřelo podle odhadů kolem 100 tisíc lidí.

AFP připomíná, že prezident Radžapakse a převážně sinhálský režim v minulosti tvrdili, že žádní civilisté nezemřeli. Válečných zločinů se však podle OSN dopouštěli i rebelové.

 

Právě se děje

Další zprávy