Srí Lanka se bouří. Demonstranti v noci zapálili několik domů politiků

ČTK ČTK
10. 5. 2022 11:51
Protestující na Srí Lance v noci na úterý zapálili několik domů patřících vládnoucí rodině Radžapaksů i politikům vládní strany, napsala agentura AP. Protesty, při kterých zemřelo až sedm lidí včetně jednoho zákonodárce, vyústily v pondělí v rezignaci premiéra Mahindy Radžapaksy a v omezené míře pokračují. Zraněných je přes 200.
Autobus, který vypálili demonstranti na Srí Lance.
Autobus, který vypálili demonstranti na Srí Lance. | Foto: Reuters

Demonstranti se v úterý opět shromáždili u sídla prezidenta Gotabaji Radžapaksy a vyzývali ho, aby následoval svého bratra a rovněž odstoupil. Lidé viní vládnoucí rodinu Radžapaksů z uvržení Srí Lanky do ekonomické krize.

Počet odpůrců před prezidentovou rezidencí se oproti minulým dnům snížil z tisíců na několik set poté, co úřady v pondělí vyhlásily zákaz vycházení a po celé zemi byli rozmístěni vojáci.

Podporovatelé vlády v pondělí zaútočili dřevěnými a železnými tyčemi na tábor, kde přebývají lidé protestující proti vládě, a zapalovali jim stany. "Přišli jsme o nějaké oblečení a stany," řekl AP jeden z protestujících. "Ale máme na své straně mnohem víc lidí než dřív."

Útok na tábor vyústil v premiérovu rezignaci, ale i v další bouři nepokojů.

Protivládní demonstranti napadali politiky vládnoucí strany a v některých případech zapalovali jejich domy. Jeden ze zákonodárců přišel o život. Úřady reagovaly rozmístěním armády na mnoha místech ostrovního státu a do středy zavedly zákaz vycházení. Policie proti protestujícím použila slzný plyn i vodní děla.

V novém prohlášení vláda uvedla, že dává armádě pravomoc kohokoli zadržet na 24 hodin, než jej předá policii. Policie pak může prohledat soukromé obydlí i vozidla bez povolení.

"Situace je teď už klidnější, máme hlášení pouze o sporadických nepokojích," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí v Kolombu. Policie zatím v souvislosti s násilím nikoho nezatkla a uvedla, že tři ze sedmi obětí nepokojů podlehly ranám ze střelných zbraní.

Protestní shromáždění před sídlem prezidenta Radžapaksy trvají už dvaatřicátý den v řadě. Demonstranti prezidentovi a jeho vlivné rodině přičítají vinu za ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je nedostatek paliva, potravin, léků a dalšího základního zboží a dochází k dlouhým výpadkům dodávek elektrické energie.

Členové kabinetu teď už bývalého premiéra Radžapaksy odstoupili v minulých dnech a týdnech a byli nahrazeni. Tři z bývalých ministrů také patří do Radžapaksovy rodiny.

 

Právě se děje

Další zprávy