Srí Lanka chce po vzoru Filipín popravovat odsouzené za drogy

ČTK ČTK
31. 1. 2019 23:54
Srílanský prezident Maithripala Sirisena ve čtvrtek řekl, že lidé odsouzení k smrti za drogové delikty a čekající na vykonání rozsudku budou brzy popraveni. Hodlá tak ukončit 43leté moratorium na uplatňování absolutního trestu, uvedla agentura AP. Na webových stránkách vlády je umístěno prohlášení, podle nějž prezident Sirisena brzy nařídí popravy.
Hlavní město Kolombo se stává rostoucím centrem pašování drog.
Hlavní město Kolombo se stává rostoucím centrem pašování drog. | Foto: Shutterstock

Neuvádí se však, jakým způsobem budou vězni popraveni. Srí Lanka popravila posledního vězně v roce 1976 a tou dobou byli trestanci usmrcováni oběšením. V srílanských káznicích čeká v celách smrti 1299 vězňů, z nichž 48 jich bylo odsouzeno za drogovou kriminalitu.

Sirisena se k plánu obnovit popravy odsouzených na smrt inspiroval během své návštěvy Filipín před dvěma týdny. Tamní prezident Rodrigo Duterte po svém zvolení do úřadu v roce 2016 zahájil brutální boj proti drogám, který si dosud vyžádal podle vládních údajů 5000 životů, neoficiální odhady však hovoří až o 20 000 mrtvých.

"Válka proti drogám, kterou vedete, je příkladem pro svět a pro mě osobně," řekl nejvyšší srílanský představitel. "Ohrožení drogami je v mé zemi všudypřítomné a já cítím, že bychom měli jít ve vašich stopách, abychom toto nebezpečí dostali pod kontrolu," prohlásil tehdy Sirisena k Dutertemu.

Srílanská vláda potvrzuje, že narkotika se stávají čím dál větším problémem pro tento ostrovní stát. Tento měsíc úřady zabavily zásilku kokainu v hodnotě 108 milionů dolarů (asi 2,4 mld. Kč) v přístavu hlavního města Kolombo, které se stává rostoucím centrem pašování drog.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy