reklama
 
 

Srí Lanka chce po vzoru Filipín popravovat odsouzené za drogy

31. 1. 2019 23:54
Srílanský prezident Maithripala Sirisena ve čtvrtek řekl, že lidé odsouzení k smrti za drogové delikty a čekající na vykonání rozsudku budou brzy popraveni. Hodlá tak ukončit 43leté moratorium na uplatňování absolutního trestu, uvedla agentura AP. Na webových stránkách vlády je umístěno prohlášení, podle nějž prezident Sirisena brzy nařídí popravy.

Neuvádí se však, jakým způsobem budou vězni popraveni. Srí Lanka popravila posledního vězně v roce 1976 a tou dobou byli trestanci usmrcováni oběšením. V srílanských káznicích čeká v celách smrti 1299 vězňů, z nichž 48 jich bylo odsouzeno za drogovou kriminalitu.

Sirisena se k plánu obnovit popravy odsouzených na smrt inspiroval během své návštěvy Filipín před dvěma týdny. Tamní prezident Rodrigo Duterte po svém zvolení do úřadu v roce 2016 zahájil brutální boj proti drogám, který si dosud vyžádal podle vládních údajů 5000 životů, neoficiální odhady však hovoří až o 20 000 mrtvých.

"Válka proti drogám, kterou vedete, je příkladem pro svět a pro mě osobně," řekl nejvyšší srílanský představitel. "Ohrožení drogami je v mé zemi všudypřítomné a já cítím, že bychom měli jít ve vašich stopách, abychom toto nebezpečí dostali pod kontrolu," prohlásil tehdy Sirisena k Dutertemu.

Srílanská vláda potvrzuje, že narkotika se stávají čím dál větším problémem pro tento ostrovní stát. Tento měsíc úřady zabavily zásilku kokainu v hodnotě 108 milionů dolarů (asi 2,4 mld. Kč) v přístavu hlavního města Kolombo, které se stává rostoucím centrem pašování drog.

autor: ČTK | 31. 1. 2019 23:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama