Srdce Otto von Habsburga bylo uloženo v bazilice

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 7. 2011 21:17
Stovky Maďarů se rozloučily s nejstarším synem posledního rakouského císaře
Takto se s potomkem posledního rakouského císaře loučila Vídeň
Takto se s potomkem posledního rakouského císaře loučila Vídeň | Foto: Reuters

Budapešť - Stovky Maďarů se v neděli rozloučily s Otto von Habsburgem, nejstarším synem posledního rakouského císaře a uherského krále Karla.

Podle agentury APA zádušní mši v budapešťské svatoštěpánské bazilice sloužil ostřihomský arcibiskup kardinál László Paskai.

Večer pak byla v úzkém rodinném kruhu uložena urna se srdcem zesnulého v bazilice benediktinského opatství Pannonhalma nedaleko Györu. Tím skončil pompézním pohřeb Otto von Habsburga, jenž zemřel 4. července v Bavorsku.

Paskai ve svém vystoupení zesnulého ocenil jako politika, který se v rámci Panevropského hnutí a jako poslanec Evropského parlamentu "celoživotně zasazoval o sjednocení Evropy, o to, aby železná opona konečně patřila minulosti". Jeho morální profil a politická činnost mohou být vzorem pro nynější politiky, dodal.

Vedle sedmi dětí zesnulého, vnoučat a pravnoučat se obřadu zúčastnili i maďarský prezident Pál Schmitt, vicepremiér Zsolt Semjén, řada církevních hodnostářů a dalších hostů.

Jak se s Ottou Habsburským loučili ve Vídni:

Večerní uložení urny se srdcem v Pannonhalmě se uskutečnilo na základě Ottova přání v závěti. Separátní pohřbívání srdce má v jeho rodě tradici.

Obřadu byli vedle benediktinských mnichů přítomni i představitelé dalších náboženství v Maďarsku - luteránského, reformovaného a židovského, uvedla APA. Tělo zemřelého stejně jako tělo jeho manželky bylo za velké pompy pohřbeno v sobotu ve Vídni do Kapucínské krypty, která je habsburským mauzoleem od počátku 17. století.

V Maďarsku žije od 90. let Ottův druhorozený syn Georg. To však zdaleka není jediná vazba zesnulého na Maďarsko. Jeho otec císař Karel se roku 1916 nechal korunovat uherským králem, matka Zita byla korunována uherskou královnou a sám Otto byl uznán následníkem uherského trůnu.

Byla to ostatně jediná Karlova korunovace, císařem rakouským byl pouze uznán, nikoli korunován s odůvodněním, že v době válečného utrpení obyvatel říše se korunovační pompa nehodí a akt se uskuteční až po válce. Místo toho byl ale v roce 1918 zbaven trůnu a později vypovězen ze země.

Přestože Maďarsko Karla korunovalo a po válce zůstalo královstvím, regent království Miklós Horty ve 20.letech oba Karlovy pokusy převzít maďarský trůn tvrdě odrazil.

Nehledě na to zůstalo Maďarsko pro Otto von Habsburga "srdeční záležitostí" a ještě v roce 1989 patřil k hlavním organizátorům takzvaného evropského pikniku na hranicích Rakouska a Maďarska, během nějž emigrovaly tisíce východních Němců do tehdejšího západního Německa.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 8 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy