Srdce Otto von Habsburga bylo uloženo v bazilice

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 7. 2011 21:17
Stovky Maďarů se rozloučily s nejstarším synem posledního rakouského císaře
Takto se s potomkem posledního rakouského císaře loučila Vídeň
Takto se s potomkem posledního rakouského císaře loučila Vídeň | Foto: Reuters

Budapešť - Stovky Maďarů se v neděli rozloučily s Otto von Habsburgem, nejstarším synem posledního rakouského císaře a uherského krále Karla.

Podle agentury APA zádušní mši v budapešťské svatoštěpánské bazilice sloužil ostřihomský arcibiskup kardinál László Paskai.

Večer pak byla v úzkém rodinném kruhu uložena urna se srdcem zesnulého v bazilice benediktinského opatství Pannonhalma nedaleko Györu. Tím skončil pompézním pohřeb Otto von Habsburga, jenž zemřel 4. července v Bavorsku.

Paskai ve svém vystoupení zesnulého ocenil jako politika, který se v rámci Panevropského hnutí a jako poslanec Evropského parlamentu "celoživotně zasazoval o sjednocení Evropy, o to, aby železná opona konečně patřila minulosti". Jeho morální profil a politická činnost mohou být vzorem pro nynější politiky, dodal.

Vedle sedmi dětí zesnulého, vnoučat a pravnoučat se obřadu zúčastnili i maďarský prezident Pál Schmitt, vicepremiér Zsolt Semjén, řada církevních hodnostářů a dalších hostů.

Jak se s Ottou Habsburským loučili ve Vídni:

Večerní uložení urny se srdcem v Pannonhalmě se uskutečnilo na základě Ottova přání v závěti. Separátní pohřbívání srdce má v jeho rodě tradici.

Obřadu byli vedle benediktinských mnichů přítomni i představitelé dalších náboženství v Maďarsku - luteránského, reformovaného a židovského, uvedla APA. Tělo zemřelého stejně jako tělo jeho manželky bylo za velké pompy pohřbeno v sobotu ve Vídni do Kapucínské krypty, která je habsburským mauzoleem od počátku 17. století.

V Maďarsku žije od 90. let Ottův druhorozený syn Georg. To však zdaleka není jediná vazba zesnulého na Maďarsko. Jeho otec císař Karel se roku 1916 nechal korunovat uherským králem, matka Zita byla korunována uherskou královnou a sám Otto byl uznán následníkem uherského trůnu.

Byla to ostatně jediná Karlova korunovace, císařem rakouským byl pouze uznán, nikoli korunován s odůvodněním, že v době válečného utrpení obyvatel říše se korunovační pompa nehodí a akt se uskuteční až po válce. Místo toho byl ale v roce 1918 zbaven trůnu a později vypovězen ze země.

Přestože Maďarsko Karla korunovalo a po válce zůstalo královstvím, regent království Miklós Horty ve 20.letech oba Karlovy pokusy převzít maďarský trůn tvrdě odrazil.

Nehledě na to zůstalo Maďarsko pro Otto von Habsburga "srdeční záležitostí" a ještě v roce 1989 patřil k hlavním organizátorům takzvaného evropského pikniku na hranicích Rakouska a Maďarska, během nějž emigrovaly tisíce východních Němců do tehdejšího západního Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy