Srbským premiérem je důvěrník Slobodana Miloševiče

Martin Novák Martin Novák
30. 6. 2012 9:32
Ivica Dačič byl mluvčím a blízkým spolupracovníkem bývalého jugoslávského prezidenta
Ivica Dačič.
Ivica Dačič. | Foto: Reuters

Bělehrad - Novou srbskou vládu sestavuje dlouholetý mluvčí a poradce bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče.

Šestačtyřicetiletý Ivica Dačič je předsedou Socialistické strany, kterou kdysi Miloševič vedl a v nedávných parlamentních volbách s ní obsadil třetí místo.

V rámci dohody se Srbskou pokrokovou stranou ale socialisté získali křeslo premiéra, kterým byl jmenován právě Dačič.
Mluvčím a poradcem Miloševiče byl po většinu devadesátých let, kdy zuřily války v Chorvatsku a Bosně.

Později se ale dostal do konfliktu s Miloševičovou manželkou Mirjanou Markovičovou, která měla velký vliv. To vedlo k jeho odvolání a dočasnému odchodu do ústraní.

Když Miloševiče v roce 2000 protestující Srbové svrhli, Dačič se po něm postavil do čela Socialistické strany. Dnes tvrdí, že je pro členství Srbska v Evropské unii a v tomto směru povede i vládu.

V předchozím koaličním kabinetu byl ministrem vnitra. V době, kdy srbské úřady zatkly a předaly mezinárodnímu soudu Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče, obviněné z válečných zločinů v Bosně.

Připisují se mu zásluhy také za to, že s Evropskou unií vyjednal dohodu o bezvízovém vstupu Srbů na území členských států EU.

Socialisté v minulém období vládli v koalici se silně proevropskou Demokratickou stranou, ta ale utrpěla v květnu dvojí porážku.

Slobodan Miloševič zemřel v haagské cele v roce 2006.
Slobodan Miloševič zemřel v haagské cele v roce 2006. | Foto: Aktuálně.cz

Dosavadní prezident Boris Tadič v prezidentských volbách prohrál s lídrem Srbské pokrokové strany Tomislavem Nikoličem a také v parlamentních volbách skončili demokraté až druzí.

Umírněně nacionalistická Srbská pokroková strana získala ve volbách 24 procent hlasů, Demokratická strana 22 procent a socialisté 14 procent.

Nový prezident Nikolič ale tvrdí, že na snaze vstoupit do unie se nic nemění. "Žádný návrat do devadesátých let nebude," řekl novinářům.

Svoje působení v úřadu začal prohlášením, že masakr ve Srebrenici v roce 1995 byl zločinem, ale ne genocidou. Kvůli tomu pak někteří státníci - například prezidenti Slovinska a Chorvatska - nepřijeli do Bělehradu na jeho inauguraci.

 

Právě se děje

Další zprávy