Srbský politik chce Kosovo rozdělit mezi Srbsko a Albánii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 6. 2011 12:06
Dačič: "Jedině Srbsko může skoncovat s Kosovem jako se svou rakovinovou ránou."
Kosovo v den vyhlášení nezávislosti.
Kosovo v den vyhlášení nezávislosti. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bělehrad - Kosovo by se mělo rozdělit mezi Srbsko a Albánii. V týdeníku NIN to prohlásil místopředseda srbské vlády a ministr vnitra Ivica Dačič.

Podle něj je to jediná reálná možnost, jak kosovský problém vyřešit, "dokud nebude pozdě".

Priština takovou vizi, která by v podstatě znamenala zánik Kosova jako státu, kategoricky odmítá.

"Pokoušeli jsme se bránit Kosovo válkou, ale neuspěli jsme. Proto mluvím o rozdělení, dokud nebude pozdě. Znamenalo by to korekci hranic mezi dvěma sousedními státy, Srbskem a Albánií," řekl Dačič.

Podle jeho slov Srbsko udělalo chybu, když o Kosovu nejednalo s Albánií. "Copak jsme opravdu tak naivní a myslíme si, že Kosovo přežije jako nezávislý a samostatný stát?" zeptal se hypoteticky Dačič.

"Copak v Prištině a v Tiraně žijí různí Albánci? Vyprávějí nám o multietnickém Kosovu, ale náš národ pohádky o multietnickém životu nepotřebuje," zdůraznil srbský politik.

Na dotaz, proč si myslí, že by bylo lepší rozdělit Kosovo mezi Albánii a Srbsko než mezi Srbsko a Kosovo, Dačič odpověděl, že Albánci v Kosovu jsou národnostní menšinou Albánie.

Rakovinová rána

Jedině Srbsko může "skoncovat s Kosovem jako se svou rakovinovou ránou", soudí Dačič.

Nynější politický dialog mezi Bělehradem a Prištinou podle něj nevyřeší zásadní otázku o stanovisku zemí EU a USA vůči Kosovu a výsledkem dialogu může být maximálně jen "nějaký druh zvláštní autonomie pro Srby na severu" Kosova.

Dačić o rozdělení Kosova nemluvil poprvé. Nedávno jako první z oficiálních srbských představitelů hovořil o "kompromisu", který by spočíval ve vytvoření demarkační linie v Kosovu mezi územími, na nichž žijí Srbové, a územím, kde žijí Albánci.

Na severu Kosova při hranicích se Srbskem žije asi 40 000 Srbů, kteří úřady v metropoli Prištině neuznávají. Dalších 80 000 Srbů, kteří mají k Prištině stejný vztah, žije v menších enklávách na jih od řeky Ibar.

Kosovo se od Srbska jednostranně odtrhlo v únoru 2008. Srbsko samostatnost své provincie neuznává a prištinské úřady v podstatě ignoruje.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy