Srbsko volí prezidenta. Politikům zamotal hlavu fiktivní kandidát, který připomíná Borata

Martin Ehl Martin Ehl
31. 3. 2017 18:20
Šest největších srbských deníků vyšlo ve čtvrtek se stejnou titulní stranou hlásající: Volte Aleksandra Vučiče! Úřadující srbský premiér tak završil svoji kampaň před nedělními prezidentskými volbami, v nichž je jednoznačným favoritem. Některé průzkumy mu předpovídají už vítězství v prvním kole se ziskem 56 % hlasů.
Favorit na zisk srbského prezidentského křesla - Aleksandar Vučić.
Favorit na zisk srbského prezidentského křesla - Aleksandar Vučić. | Foto: Reuters

Bělehrad - Aleksandar Vučić dobře reprezentuje rozpolcenost současného Srbska.

Bývalý ultranacionalista se snaží mít co nejlepší vztahy jak s Evropskou unií, kam má Srbsko oficiálně namířeno, tak s Ruskem, které je tradičním spojencem a má v zemi silný historický, kulturní a politický vliv.

Srbské volby tak jsou další kapitolou souboje o vliv mezi Evropou a Ruskem na Balkáně, který po loňském pokusu o proruský puč v Černé Hoře opět nabyl na aktuálnosti. 

Vučić hraje na obě strany - proruskou i proevropskou

Na posledním předvolebním mítinku ve středu v průmyslovém středosrbském Kragujevaci Vučić jmenovitě uvítal delegaci ruské vládní strany Jednotné Rusko a motorkáře z nacionalistického sdružení Srbští noční vlci, kteří jsou místní odnoží nechvalně známého proputinovského uskupení.

A k účastníkům promluvil i zástupce generálního tajemníka Jednotného Ruska Sergej Železňjak, který byl podle médií zapleten do loňského pokusu o proruský puč v sousední Černé Hoře, která se za pár týdnů stane novým členem Severoatlantické aliance

"Deset mých soupeřů není schopno mě porazit ani dohromady. Mnohem více lidí je za slušné, moderní, evropské Srbsko, které spolupracuje s Ruskem a Čínou," tvrdil v Kragujevaci Vučić. 

Ještě v pondělí navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina a ohlas na sociálních sítích vzbudila fotografie vysokého Srba vedle relativně malého ruského vůdce. 

Vypořádání se se Srebrenicou i kupčení s hlasy

Na druhou stranu, Vučić je od dob nacionalistických vůdců z 90. let prvním srbským politikem, který přinejmenším verbálně směřuje Srbsko opravdu do Evropské unie a který se alespoň v gestech snaží dávat najevo, že doba agresivního srbského nacionalismu je minulostí.

V roce 2015 se například vrátil do bosenské Srebrenice uctít muslimské oběti masakru bosenskosrbských jednotek z roku 1995 poté, co byl po předchozí návštěvě napaden davem s kameny. 

Ve volbách ale vždy hraje důležitou roli srbský nacionalismus, vzpomínky na války při rozpadu Jugoslávie i to, že v srbské části společnosti se neodehrála hlubší reflexe toho, jakou roli srbský nacionalismus hrál při rozpoutání válek. 

Letos ale větší pozornost pozorovatelů než nacionalistická prohlášení poutají různé manipulace, kterými si Vučić chce zajistit vítězství a před nimiž varují pozorovatelé například z nevládního Centra pro svobodné volby a demokracii CeSID. Objevují se zprávy o dopravě tisíců lidí se srbskými pasy ze sousední Republiky srbské v Bosně a Hercegovině.

Za neústavní pak experti označují rozhodnutí volební komise dovézt do Srbska ke sčítání až sto tisíc očekávaných hlasů Srbů z Kosova. "Dalším problémem je samotný seznam voličů, který zřejmě obsahuje více voličů, než by logicky měl. A chybí také efektivní monitoring voleb," píše agentura Balkan Insight. 

V opozici stojí Borat v bílém obleku

Vučić sice nemá žádného reálného soupeře, podpora jednotlivých opozičních kandidátů, jako je exministr zahraničí Vuk Jeremić či bývalý ombudsman Saša Janković, nepřesahuje v průzkumech deset procent. 

O stavu srbské politiky mnohem více vypovídá nečekaný úspěch kandidatury pětadvacetiletého Luky Maksimoviće, který spustil na sociálních sítích ironickou a zesměšňující kampaň pod jménem Ljubiša Preletačević Beli (Ljubiša Přelétavý Bílý), a některé průzkumy ho vynesly až na druhé místo v popularitě. 

Preletačević má odkazovat k přelétavé loajalitě srbských politiků a Bílý k pokusu každého se prezentovat jako čistý a nezkorumpovaný politik. Klipy na internetu a setkání s fascinovanými voliči, kteří v něm často vidí spasitele, připomínají někdejší akci britského komika Sashi Barona Cohena, který po světě sklidil velký úspěch s postavou kazašského reportéra Borata. 

Původní vtip s videem, v němž parodoval srbské politiky namočené do korupce se už loni proměnil v úspěch Preletačeviće a jeho skupinky spolupracovníků v místních volbách, kdy skončili druzí za Vučićovou vládní Stranou srbského pokroku. 

"Pozornost, které se nám dostává, je facka pro vládu a opozici. Měli by se ptát sami sebe, kam dostali zemi, kde se fiktivní postava může ucházet o prezidentský úřad a lidé jsou ochotní ji volit," řekl Maksimović/Preletačević agentuře AFP. 

To, že v něm Vučić vidí skutečné nebezpečí, dokládá fakt, že provládní bulvární listy už Preletačeviće v negativním odstínu spojily s organizacemi na podporu demokracie, které financuje americký filantrop George Soros, a se studentským hnutím Otpor, které významně přispělo k pádu vládce Jugoslávie a Srbska Slobodana Miloševiće.

A na výtky, že nemá žádný program, Preletačević, prezentující se v typickém bílém obleku, odpověděl videem, které má 19 sekund: "Můj program je tohle," říká a ukazuje na srbskou ústavu. 

Patnáct stovek mladých mužů z Afghánistánu a Pákistánu přežívá už čtyři měsíce v srbském Bělehradu. Cesta za lepším životem je vzdáleným snem. | Video: Milan Jaroš
 

Právě se děje

Další zprávy