Srbsko podá přihlášku do EU. Musí ale chytit Mladiće

jem
22. 12. 2009 8:10
Přihlášku do EU předá srbský premiér švédskému předsedovi vlády ve Stockholmu
Srbský premiér
Srbský premiér | Foto: Reuters

Brusel - Srbská republika dnes podá oficiální přihlášku do Evropské unie. Informuje o tom oficiální server EU.

Přihlášku by měl ve Stockholmu předat srbský premiér Boris Tadič do rukou švédského předsedy vlády Fredrika Reinfeldta, jehož země evropské sedmadvacítce předsedá.

Žádost o přijetí do Unie přichází z Bělehradu nedlouho poté, co EU obnovila dohodu o volném obchodu se Srbskem.

To by se tak mohlo stát po Slovinsku a Chorvatsku třetí zemí v regionu, která do evropského společenství vstoupí.

Před zahájením jednání o přistoupení ale musí podle představitelů unie překonat několik podmínek.

Zahájení vstupních rozhovorů musí například předcházet dopadení srbského válečného zločince Ratka Mladiće, který byl odsouzen mezinárodním soudním tribunálem v Haagu a stále se skrývá na srbském území.

Kromě dohody o volném obchodu dosáhli Srbové v nedávné dohodě také bezvízového styku se zeměmi Evropské unie, což je rovněž považováno za důležitý milník.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy