Srbsko podá přihlášku do EU. Musí ale chytit Mladiće

jem
22. 12. 2009 8:10
Přihlášku do EU předá srbský premiér švédskému předsedovi vlády ve Stockholmu
Srbský premiér
Srbský premiér | Foto: Reuters

Brusel - Srbská republika dnes podá oficiální přihlášku do Evropské unie. Informuje o tom oficiální server EU.

Přihlášku by měl ve Stockholmu předat srbský premiér Boris Tadič do rukou švédského předsedy vlády Fredrika Reinfeldta, jehož země evropské sedmadvacítce předsedá.

Žádost o přijetí do Unie přichází z Bělehradu nedlouho poté, co EU obnovila dohodu o volném obchodu se Srbskem.

To by se tak mohlo stát po Slovinsku a Chorvatsku třetí zemí v regionu, která do evropského společenství vstoupí.

Před zahájením jednání o přistoupení ale musí podle představitelů unie překonat několik podmínek.

Zahájení vstupních rozhovorů musí například předcházet dopadení srbského válečného zločince Ratka Mladiće, který byl odsouzen mezinárodním soudním tribunálem v Haagu a stále se skrývá na srbském území.

Kromě dohody o volném obchodu dosáhli Srbové v nedávné dohodě také bezvízového styku se zeměmi Evropské unie, což je rovněž považováno za důležitý milník.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy