Srbsko 1. světovou válku nespustilo, tvrdí historik

ČTK ČTK
14. 1. 2014 17:55
V roce 1914 bosenský Srb Gavrilo Princip zabil následníka trůnu Františka Ferdinanda
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Bělehrad - Sarajevský atentát, při němž bosenský Srb Gavrilo Princip v červnu 1914 zabil následníka trůnu rakousko-uherské monarchie Františka Ferdinanda d'Este, nebyl ani příčinou, ani důvodem první světové války.

Uvedl to generální ředitel Rakouského státního archivu Wolfgang Maderthaner v rozhovoru poskytnutém bělehradskému listu Politika.

Rakouský historik tak odpověděl na otázku deníku, zda je Srbsko kvůli Principovu atentátu odpovědné za vypuknutí první světové války.

"(Atentát) byl pro habsburskou monarchii vítanou záminkou k rozběhnutí válečné mašinérie již dávno plánovaným směrem... Zároveň posloužil imperialistickým velmocím Evropy jako signál k otevření válečných front po celém kontinentu," citovala Politika šéfa Rakouského státního archivu.

Podpora preventivní války

Při objasňování svého názoru Maderthaner podle deníku poukázal na to, že je obecně známo a dobře zdokumentováno bezmála ultimativní naléhání náčelníka rakousko-uherského generálního štábu Conrada von Hetzendorfa na císaře Viléma II. a na příslušné činitele tehdejšího německého generálního štábu, aby Vídeň podpořili v preventivní válce buď proti Itálii, nebo proti Srbsku, pokud se k tomu naskytne příležitost.

Vyznamenání francouzského vojska v zákopech na Sommě ve Franciii v r. 1916. Jedna z nejkrvavějších bitev 1. světové války si vyžádala na jeden milion lidských životů.
Vyznamenání francouzského vojska v zákopech na Sommě ve Franciii v r. 1916. Jedna z nejkrvavějších bitev 1. světové války si vyžádala na jeden milion lidských životů. | Foto: ČTK

Srbská média se už několik měsíců intenzivně věnují tématu viny za první světovou válku, respektive role, kterou sehrál Gavrilo Princip. Obavy, že u příležitosti letošního stého výročí vypuknutí tohoto válečného konfliktu bude Bělehrad obviňován jako jeho hlavní viník, jsou patrné i mezi srbskými politiky.

Během vojenské přehlídky uspořádané 28. června 1914 v bosenské metropoli přepadla arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este skupina šesti atentátníků, jejichž vůdcem byl Danilo Ilič.

Po předchozím nezdařeném bombovém útoku na kolonu vozů zastřelil následníka trůnu a jeho choť Žofii Chotkovou na jiném místě srbský separatista Princip. V pozadí vražedného spiknutí stál náčelník srbské vojenské rozvědky a šéf srbské nacionalistické organizace Černá ruka Dragutin Dimitrijevič.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy