Obyvatelé srbského města se bojí skladu ledku, je ho dvakrát víc než v Bejrútu

ČTK ČTK
7. 8. 2020 12:55
Obyvatelé srbského města Pančevo mají strach z velkoskladu dusičnanu amonného, který zřídila soukromá firma v údajně nevyhovujících prostorách bývalé továrny.
Takhle dopadl přístav v Bejrútu, kde bylo uskladněno 2750 tun dusičnanu amonného.
Takhle dopadl přístav v Bejrútu, kde bylo uskladněno 2750 tun dusičnanu amonného. | Foto: Reuters

Proti skladování velkého množství látky používané jako hnojivo protestují již roky, tragédie v libanonském Bejrútu však zavdala nový důvod k obavám. Vlastník ujišťuje, že žádné nebezpečí nehrozí, uvedla v pátek stanice N1.

Prostory zkrachovalé sklárny koupila soukromá firma Promist v roce 2017. O rok později sem začala navážet umělé hnojivo, proti čemuž obyvatelé průmyslového města nedaleko Bělehradu opakovaně neúspěšně protestovali.

Pozornosti se jim začalo opět dostávat po úterním gigantickém výbuchu v libanonském Bejrútu, který podle dosavadních informací způsobila stejná sloučenina a který zabil přes 150 lidí a další tisíce zranil.

Později firma z donucení úřadů sklad přesunula do nedaleké bývalé továrny na dusíkatá hnojiva, kde jsou pro něj údajně vhodnější podmínky. V současnosti je zde uskladněno kolem 5000 tun ledku, tedy téměř dvojnásobek množství, které způsobilo explozi v Bejrútu.

Lidé firmě nevěří

Lidé nemají důvěru, že soukromá společnost dokáže nebezpečnou látku dobře zajistit, říká Sanja Valkovičová z ekologické organizace Zeleni most. Místní zastupitel Djerfi Šandor navíc tvrdí, že společnost již dříve platné předpisy porušovala: například skladovala větší množství ledku, než kolik měla povoleno.

"Nevěřím, že se tu dodržují veškeré předpisy, protože tady se podle předpisů nedělá nic. Chtěl bych věřit, ale dokud nebude sklad ve správných rukou, tak těžko. Bydlím 30 kilometrů od Pančeva, takže jsem snad v bezpečí, ale být Pančevan, tak tomu nevěřím," řekl televizi Nova jeden z místních.

Firma uklidňuje, že žádné nebezpečí nehrozí. V Bejrútu podle ní způsobil gigantickou explozi čistý dusičnan amonný, používaný i na výrobu výbušnin, zatímco v Pančevu je uskladněn ten, který se používá v zemědělství. Je sice rovněž hořlavý, ale ne explozivní.

Podle docenta chemické fakulty na Bělehradské univerzitě Dušana Veljkoviče to však není jisté. "Zdá se mi logické, že někde musí být skladováno množství čistého (dusičnanu amonného), který se používá do příměsí," uvedl. Podotýká rovněž, že v předchozích letech se hovořilo o desítkách tisíc tun látky, která tu měla být uskladněna.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy