Srbové ze severu Kosova chtějí vlastní parlament

ČTK ČTK
19. 3. 2013 19:59
Srbové hrozí, že převezmou svrchovanost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbové ze severu Kosova pohrozili, že pokud se Srbsko stáhne z jejich oblasti, sami převezmou svrchovanost a založí parlament.

Podle serveru bělehradské televize a rozhlasu B92 to den před dalším jednáním srbského a kosovského premiéra v Bruselu sdělil jeden z kosovskosrbských představitelů Slaviša Ristić.

Podle předsedy opštiny (okresu) Zubin Potok Rističe se zástupci čtyř srbských opštin na severu Kosova sešli, aby dali jasně najevo, že kosovští Srbové chtějí zůstat občany Srbska a že se jim to podaří bez ohledu na rozhovory v Bruselu.

"Ať už se někomu v Bruselu zdálo, že v následujících dnech bude možné práci dokončit, možné to nebude bez souhlasu části srbského národa, která žije v Kosovu," zdůraznil Ristić.

Dodal, že kosovští Srbové převezmou svrchovanost v souladu s ústavou a zákony Srbské republiky, což podle něj mohou provést vytvořením parlamentu, který převzetím svrchovanosti pak pověří.

Premiéři Srbska a Kosova chtějí řešit etnické rozdělení Kosova

Premiéři Srbska a Kosova Ivica Dačić a Hašim Thaçi se mají ve středu opět sejít v Bruselu k dalšímu kolu jednání o dohodě, jež by měla vyřešit etnické rozdělení Kosova a především problém se srbskou menšinou.

Rozhovory, konané pod záštitou Evropské unie, zatím žádný pokrok nepřinesly.

Bělehrad se snaží pro severokosovské Srby získat rozsáhlou autonomii, o čemž však albánské vedení Kosova nechce ani slyšet.

I když někteří politici v posledních dnech prohlásili, že dohoda je blízko jako nikdy, není jasné, kdo a jaký ústupek je odhodlán učinit.

Podle agentury Reuters však Srbsko tlačí čas, protože v polovině dubna Evropská komise zveřejní další zprávu o pokroku Bělehradu, která rozhodne o tom, zda unie s tímto balkánským státem zahájí přístupové rozhovory.

To by byl pro zemi výrazný milník a pro zahraniční investory pak důležitý signál stability.

Kosovo, kde velkou většinu obyvatel tvoří Albánci, vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad, který tak jako některé další státy nezávislost odmítá uznat, si však de facto udržuje kontrolu nad malou oblastí na severu země, která je převážně srbská.

Právě tento region a otázka práv srbské menšiny v Kosovu jsou středem rozhovorů s EU.

 

Právě se děje

Další zprávy