Srážku vlaku s autobusem u Moskvy nepřežilo 16 lidí. Nemohli jsme nastartovat, řekl řidič

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2017 10:30
Při železničním neštěstí východně od Moskvy v pátek přišlo o život nejméně 16 lidí. Brzy ráno se poblíž města Vladimir srazil vlak s autobusem, informovaly místní úřady. Vyšetřovatelé jako příčinu neštěstí zvažují technickou závadu autobusu. Mezi mrtvými je také jedno dítě. Vlak byl na cestě z Petrohradu do Nižného Novgorodu a narazil do kazašského autobusu, který patrně vjel na železniční přejezd. V autobuse cestovalo podle některých zdrojů až 57 lidí a řidič.
Srážku vlaku s autobusem východně od Moskvy nepřežilo 16 lidí. | Video: Reuters

Moskva - Železniční neštěstí východně od Moskvy si v pátek vyžádalo 16 lidských životů, včetně jednoho dítěte. Počet mrtvých upřesnili federální vyšetřovatelé, předchozí zprávy hovořily o 19 až 21 mrtvých.

Brzy ráno se u města Vladimir srazil vlak s autobusem. Vyšetřovatelé jako příčinu neštěstí zvažují technickou závadu autobusu.

"Podle předběžných údajů zahynulo 16 lidí, včetně jednoho dítěte. Ostatní cestující, mezi kterými jsou nezletilí, byli převezeni do nemocnic s různě vážnými zraněními. Počet mrtvých a zraněných se upřesňuje," uvedl Vyšetřovací výbor, což je ruská obdoba americké FBI.

Tři dospělí a dvě děti z autobusu jsou na jednotce intenzivní péče, kde se je při životě snaží udržet tým specialistů, uvedly zdravotnické úřady. Děti jsou v kritickém stavu, stav dospělých označují lékaři za vážný.

Vlak byl na cestě z Petrohradu do Nižného Novgorodu a narazil do kazašského autobusu, který patrně vjel na železniční přejezd.

V autobuse jelo z Kazachstánu do Moskvy podle úřadů 58 lidí: 56 cestujících z Uzbekistánu a dva řidiči.

Všichni mrtví a zranění podle médií pocházejí právě z autobusu, který zřejmě vjel na koleje i přes výstražné znamení na semaforu. Podle jiné verze autobus zastavil, protože měl poruchu na motoru, a to právě ve chvíli, kdy byl na přejezdu. Jeden z řidičů autobusu přišel při srážce o život.

Autobus měl slabou baterii

"Autobus byl vyrobený v roce 1990. Porouchal se poprvé," tvrdil podle serveru Newsru.com jeden z dvou střídajících se řidičů, Sarman Nurgali, který nehodu přežil. Jeho kolega, který byl zrovna za volantem, zahynul.

"Měli jsme slabou baterii, a tak jsme nemohli nastartovat. Pak jsme ho chtěli roztlačit," dodal.

Autobus podle agentury Interfax jel oklikou, aby se vyhnul stanovišti dopravních strážníků, kde by se při kontrole mohlo přijít na to, že nesmí přepravovat cestující.

"Příčinou tragédie se mohla stát technická závada autobusu, porušení pravidel silničního provozu řidičem autobusu, anebo porušení předpisů železničáři," sdělil Vyšetřovací výbor.

Ruské dráhy uvedly, že přednosta blízkého nádraží o překážce na kolejích vyrozuměl posádku blížícího se vlaku. Strojvedoucí začal intenzivně brzdit, podařilo se mu sice snížit rychlost, ale vzhledem k nedostatečné vzdálenosti od překážky už nedokázal srážce zabránit.

Časté nehody

Rusko zůstává jednou ze zemí s nejvyšším počtem obětí při silničních nehodách, hlavně vinou alkoholismu, špatného stavu silnic a nedodržování pravidel, poznamenala agentura AFP.

Loni na ruských silnicích přišlo o život více než 20 000 lidí. To je o 12 procent více než předchozí rok.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy