"Spustí pokřik a vrhnou se na naše pozice." Ukrajinci popisují tvrdé boje u Bachmutu

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
26. 1. 2023 10:14
Situace na frontě u východoukrajinského Bachmutu je stále napjatější. Podle ukrajinských jednotek Rusko shromažďuje v okolí města další dělostřelecké posily. K tomu hlásí ukrajinská strana stále větší množství zraněných vojáků a zaplněné polní nemocnice. Podívejte se reportáž Rádia Svobodná Evropa přímo z míst nejtěžších bojů.
RFE - Rusko nasazuje dělostřelectvo a boje v Bachmutu jsou stále intenzivnější | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Když Rusové útočí, shromáždí před našimi pozicemi velké množství jednotek. Ale opravdu velké množství, možná 30 až 50 mužů," popisuje reportérovi současnou situaci na bachmutské frontě ukrajinský voják Roman. "A tahle skupina 30 až 50 mužů pak spustí pokřik a útočí na naše pozice, kde máme pět nebo šest lidí," dodává voják za zvuku výbuchů.

Ruské síly podle něj tímto způsobem můžou brzy prolomit obranu města. "Možná jich zbyde jen pět, ale dostanou se tam," míní voják a dodává, že podle zjištění jeho kolegů z bezpilotních jednotek nyní ruská armáda shromažďuje v okolí Bachmutu, kde již několik měsíců probíhají intenzivní boje, své rezervy. 

"Vidíme spoustu kolon a dělostřelectva, které nepřítel soustředil kolem Bachmutu. Naším úkolem je zjistit, kde jsou, a předat informace našim dělostřeleckým jednotkám, které na ně budou pálit," popisuje ukrajinský voják Serhij. V poslední době také podle informací Rádia Svobodná Evropa končí v polních nemocnicích stále více zraněných ukrajinských vojáků, kteří utrpěli zejména střepinová poranění.

Za úterý hlásily ukrajinské síly na východě země odražení útoků ruské armády u osmi obcí. Rusové navzdory četným ztrátám nezastavují v Doněckém regionu útočné akce nejen v okolí Bachmutu, ale také Lymanu, Avdijivky a Novopavlivky. Podle ukrajinského generálního štábu jsou ale ruské jednotky v defenzivě u Kupjansku, Záporoží a Chersonu.

Mluvčí ukrajinské armády v komentáři pro agenturu AFP v úterý přiznal ztrátu Soledaru, odkud se podle dřívějšího hodnocení zahraničních odborníků ukrajinské síly stáhly už minulý týden. Proruští separatisté tvrdí, že ruské síly postupují zejména v Bachmutu. Ukrajincům podle nich zbývá už jen jedna silnice, po níž se mohou bezpečně do města dostávat. Toto tvrzení ale není možné nezávisle ověřit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy