"Sprostá" slova dostala v amerických médiích zelenou

Monika Horáková
17. 7. 2010 12:45
Svoboda vyjadřování je důležitější, rozhodl soud.
Bono ze skupiny U2: "This is really, really, fucking brilliant."
Bono ze skupiny U2: "This is really, really, fucking brilliant." | Foto: Reuters

Washington - Provozovatelé televizního vysílání v Americe po letech sporů zřejmě zvítězili nad Federální komunikační komisí. Ta pravidelně nařizovala vysoké pokuty za vulgární výrazy použité ve vysílání.

Podle rozhodnutí Kongresu mohla komise uložit za vulgární výraz ve vysílání pokutu až ve výši 325 000 dolarů.

Odvolací soud v New Yorku tento týden potvrdil rozhodnutí z roku 2006, že svoboda slova zakotvená v ústavě má větší váhu než snahy komise o nevulgární televizní a rozhlasovou produkci. A že předpisy, na jejichž dodržování komise nahlíží, svobodu vyjadřování porušují.

Pokud by komise chtěla zpochybnit i toto rozhodnutí, mohla by se obrátit už jen na Nejvyšší soud.

Fucking brilliant

Původní spor zesílil v roce 2004. Příčinou byla slova, která pronesl zpěvák Bono na předávání Zlatých glóbů v roce 2003. Radostně totiž na jevišti před televizními kamerami zvolal: "This is really, really, fucking brilliant".

Televize Fox se v roce 2006 proti rozhodnutí komise ohradila. Přidaly se i další televizní stanice, které tvrdily, že slušné vyjadřování není nikde kodifikováno. Výraz "fucking" navíc ve Spojených státech již dávno získalo konotace, které ani zdaleka nemusí znamenat nic neslušného.

Nemalá pokuta postihla také stanici CBS, v jejímž vysílání se v roce 2004 objevil neupravený přenos z vystoupení Janet Jacksonové a při němž kamery zaznamenaly zpěvaččino odhalené ňadro. Tento prohřešek stál televizi půl milionu dolarů.

Soud nyní tato opatření, která komise uplatňovala a která vznikla již v 70. letech 20. století, zpochybnil. Komise podle něj může i nadále dohlížet, zda je vysílání nevulgární a nenásilné, musí ale přepracovat definice, podle kterých provinění jednotlivých provozovatelů vysílání hodnotí.

Současná pravidla podle soudu neodpovídají tomu, co je "podle aktuálních standardů skutečně urážlivé, a co nikoliv."

Vulgarizmy nejsou možné ani v českých médiích

Používání vulgárních výrazů v českých médiích upravil naposledy tzv. mediální zákon v roce 2006. Nově se do zákona zařadil odstavec, který zakazuje vysílání pořadů a reklam, které "obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné".

I tato díla je ale podle možné vysílat pouze v době mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní. Zákon už ale neříká, jak by provinění proti tomuto odstavci mělo být potrestáno.

 

Právě se děje

Další zprávy