"Sprostá" slova dostala v amerických médiích zelenou

Monika Horáková
17. 7. 2010 12:45
Svoboda vyjadřování je důležitější, rozhodl soud.
Bono ze skupiny U2: "This is really, really, fucking brilliant."
Bono ze skupiny U2: "This is really, really, fucking brilliant." | Foto: Reuters

Washington - Provozovatelé televizního vysílání v Americe po letech sporů zřejmě zvítězili nad Federální komunikační komisí. Ta pravidelně nařizovala vysoké pokuty za vulgární výrazy použité ve vysílání.

Podle rozhodnutí Kongresu mohla komise uložit za vulgární výraz ve vysílání pokutu až ve výši 325 000 dolarů.

Odvolací soud v New Yorku tento týden potvrdil rozhodnutí z roku 2006, že svoboda slova zakotvená v ústavě má větší váhu než snahy komise o nevulgární televizní a rozhlasovou produkci. A že předpisy, na jejichž dodržování komise nahlíží, svobodu vyjadřování porušují.

Pokud by komise chtěla zpochybnit i toto rozhodnutí, mohla by se obrátit už jen na Nejvyšší soud.

Fucking brilliant

Původní spor zesílil v roce 2004. Příčinou byla slova, která pronesl zpěvák Bono na předávání Zlatých glóbů v roce 2003. Radostně totiž na jevišti před televizními kamerami zvolal: "This is really, really, fucking brilliant".

Televize Fox se v roce 2006 proti rozhodnutí komise ohradila. Přidaly se i další televizní stanice, které tvrdily, že slušné vyjadřování není nikde kodifikováno. Výraz "fucking" navíc ve Spojených státech již dávno získalo konotace, které ani zdaleka nemusí znamenat nic neslušného.

Nemalá pokuta postihla také stanici CBS, v jejímž vysílání se v roce 2004 objevil neupravený přenos z vystoupení Janet Jacksonové a při němž kamery zaznamenaly zpěvaččino odhalené ňadro. Tento prohřešek stál televizi půl milionu dolarů.

Soud nyní tato opatření, která komise uplatňovala a která vznikla již v 70. letech 20. století, zpochybnil. Komise podle něj může i nadále dohlížet, zda je vysílání nevulgární a nenásilné, musí ale přepracovat definice, podle kterých provinění jednotlivých provozovatelů vysílání hodnotí.

Současná pravidla podle soudu neodpovídají tomu, co je "podle aktuálních standardů skutečně urážlivé, a co nikoliv."

Vulgarizmy nejsou možné ani v českých médiích

Používání vulgárních výrazů v českých médiích upravil naposledy tzv. mediální zákon v roce 2006. Nově se do zákona zařadil odstavec, který zakazuje vysílání pořadů a reklam, které "obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné".

I tato díla je ale podle možné vysílat pouze v době mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní. Zákon už ale neříká, jak by provinění proti tomuto odstavci mělo být potrestáno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy