Sprchují se jen minutu a půl, nesplachují záchody. Vysušené Kapské Město uniklo "Dnu nula"

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 4. 2018 15:30
Kapské Město se stalo první světovou metropolí, ve které byla zavedena "vodní policie". Díky dodržování přísných omezení na spotřebu vody jihoafrické město oddálilo tzv. Den nula, kdy se ocitne na suchu.
Lidé v Jihoafrické republice si natáčí do kanystrů čistou vodu.
Lidé v Jihoafrické republice si natáčí do kanystrů čistou vodu. | Foto: Shutterstock

Kapské Město - Už třetí měsíc se nemůžou sprchovat déle než 90 vteřin, květiny na vyschlé zahradě zalévají jen špinavou vodou a nádobí umývají ve dřezu s maximálně několika centimetry vody. Obyvatelé Kapského Města mají povoleno spotřebovat každý den jen 50 litrů vody.

Lidé v Kapském městě stojí frontu na vodu u pramene.
Lidé v Kapském městě stojí frontu na vodu u pramene. | Foto: ČTK

Ve čtvrtek se měla jihoafrická metropole ocitnout na suchu. Čtyřmilionové město zásobuje vodou šest nádrží, poslední tři roky ale moc nezapršelo. Díky úsporným opatřením se však hrozba nedostatku vody nakonec oddálila.

Když před několika měsíci úřady předpověděly takzvaný Den nula, vypukla panika. Obyvatelé Kapského Města okamžitě začali shánět zásoby balené vody a vzali obchody útokem. Kromě lahví s vodou z regálů velmi rychle zmizely taky dezinfekce na ruce, papírové tácky nebo vůně na toaletu. Zkrátka propriety potřebné ve chvíli, kdy není dostatek vody.

Úřady taky stanovily sankce za překročení měsíční spotřeby vody na domácnost. "Nemůžeme žádat lidi, aby přestali plýtvat vodou. Musíme je k tomu donutit," nechala se v polovině ledna slyšet starostka Kapského Města Patricia de Lille.

Jenže voda v městských nádržích stále klesala a obávaný den měl nastat ve chvíli, kdy se průměrná výška hladiny dostane pod 13,5 procenta kapacity nádrží. Obyvatelé města tak razantně omezili svou spotřebu.

Přechod na "dešťovku"

Lidé například začali ve velkém sbírat dešťovou vodu. Přestali splachovat toalety po každém použití - doma, v kancelářích i na veřejných místech.

Mytí auta městskou vodou je nyní nezákonné. Stejně tak dopouštění bazénů nebo zavlažování zahrad. Město bylo nuceno zrušit i několik sportovních událostí kvůli suché trávě a žalostnému stavu sportovišť.

Snížené spotřebě vody se přizpůsobily dokonce i luxusní restaurace v Kapském Městě. Například během několikachodové večeře musí zákazníci používat stále stejný příbor a jídlo je servírované na ekologickém jednorázovém nádobí. Na úklid po zavírací době se využívá voda z klimatizací.

Na dodržování nových opatření ale musí někdo dohlížet. Kapské Město se tak v únoru stalo první světovou metropolí, ve které funguje "vodní policie". Ta pokutuje všechny, kdo v přídělovém systému podvádí.

Pachatele není těžké nachytat. Obyvatelé Kapského Města se možného dne bez vody bojí natolik, že nahlašují bezohledné spoluobčany. "Máme tady sousedy, kteří říkají: ‘Bazén mého souseda vypadá dokonale čistý (…), používá vodu z vodovodu, aby ho naplnil!’" řekl britské televizi Sky News Richard Bosman z ředitelství pro ochranu a bezpečnost města.

Prázdná kašna v Kapském Městě. Vodou se nesmí plýtvat. Každý má nárok na 50 litrů denně.
Prázdná kašna v Kapském Městě. Vodou se nesmí plýtvat. Každý má nárok na 50 litrů denně. | Foto: Reuters

Dodávky vody byly snížené také zemědělcům. Podle americké stanice CNN se odhaduje, že farmáři přišli kvůli suchu až o čtvrtinu svých vinic a sadů. Navíc během sklizně ztratilo práci až 30 000 sezonních pracovníků.

Příliš mnoho lidí

Díky tomu všemu byl ale "Den nula" posunut na přesněji neurčené datum v roce 2019. Nejisté vyhlídky ovšem mají i další části JAR a také sousední země Lesotho.

Důvodem rychlého ubývání vody jsou jednak klimatické změny, ale také prudký nárůst jihoafrické populace, která se od roku 1995 zvětšila o 79 procent. Naopak kapacita vodních zdrojů se zvýšila jen o 15 procent.

Video: Budoucnost Afriky? Vyspělé technologie i špinavá voda, říká britský novinář a spisovatel Ledgard

Čeká nás perverzní budoucnost, lidé budou mít přístup k vyspělým technologiím, ale omezené vzdělání a mizernou zdravotní péči, tvrdí J. M. Ledgard. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy