Psal děsivé vzkazy, vyhrožoval. Indianu terorizoval vrah dívky, po 30 letech pomohla nová metoda DNA

Zahraničí Zahraničí
22. 7. 2018 20:01
Dnes devětapadesátiletý vrah děsil po léta děti a jejich rodiče v okolí amerického městečka Fort Wayne. Policie ho nyní vypátrala.
Po vrahovi Johnu D. Millerovi policie dlouho marně pátrala, pomohlo až srovnávání DNA s úředními záznamy.
Po vrahovi Johnu D. Millerovi policie dlouho marně pátrala, pomohlo až srovnávání DNA s úředními záznamy. | Foto: Reuters

Fort Wayne - Bylo páteční odpoledne v dubnu v roce 1988. Osmiletá April Tinsleyová si hrála se svými spolužáky v americkém městečku Fort Wayne, když si vzpomněla, že u jednoho z nich doma zapomněla deštník, a tak na chvíli odběhla. Její kamarádi ji ale už nikdy neviděli živou.

O tři dny později americká policie našla dívčino tělo. Leželo v příkopě u postranní cesty za městem Spencerville ve státě Indiana, zhruba 30 kilometrů od Aprilina domova. Dívka byla znásilněná a uškrcená.

Policii se začali ozývat svědci. Jeden zahlédl poblíž místa činu podezřelého muže v modré dodávce. Další dívka dokonce viděla, jak přibližně třicetiletý muž vtáhl násilím April do stejného otlučeného auta.

Desítky let se policisté marně snažili vraha dopadnout. Ten jim mezitím nechával vzkazy a hrozil, že bude zabíjet znovu. Letos ale konečně došlo k průlomu. Policie minulou neděli zatkla devětapadesátiletého Johna D. Millera.

Objasnit tři desetiletí starý případ pomohla nová metoda identifikace pomocí DNA, kterou vyvinula společností Parabon Nanolabs z Virginie. Ta přiřazuje ke vzorkům DNA, poskytnutým vyšetřovateli, číselné kódy, které pak srovnává s úředními daty, popisuje americký list The New York Times.

Systém je natolik sofistikovaný, že hledaný člověk ani nemusí být v oficiální databázi. Stačí, aby v ní byl některý z jeho příbuzných.

"Je to naprosto ohromující," řekl deníku Indy Star ředitel policie v Cumberlandu, předměstí hlavního města státu Indiana, který dříve působil jako detektiv na oddělení vražd.

Zabil jsem April a zabíjet budu znovu

Ačkoliv měla policie vrahovo DNA, které našla na oblečení a jedné nalezené botě oběti, tehdejší technologie nebyla dostatečně vyvinutá, aby se podařilo pachatele identifikovat. K jeho dopadení nepomohl ani přibližný portrét, který sestavili policejní kreslíři na základě výpovědí svědků.

Policisté sice zatkli a vyslýchali několik podezřelých, žádnému ale nemohli prokázat spojení s vraždou April.

Navíc se ukázalo, že vrah byl stále na svobodě. Dva roky po smrti April se na policii obrátil teenager, který našel 15 kilometrů od místa činu podivný vzkaz. Na dveřích stodoly, stojící osaměle u cesty, byl nápis s řadou gramatických chyb: "Zabil jsem osmiletou April Marii Tinsleyovou, našli jste její druhou botu? Haha, zabíjet budu znovu."

Další vyšetřování potvrdilo, vzkaz napsal skutečně vrah dívky. Policie po něm pátrala dál, ale nakonec musela případ odložit jako nevyřešený.

Jsi má další oběť

Vrah pak nějakou dobu vyčkával. Znovu se ozval v roce 2004, kdy začal terorizovat obyvatele městečka Fort Wayne. V jeho okolí se čas od času objevily podobné nápisy se stejnými gramatickými chybami. Na jednom, který pachatel připevnil k dětskému kolu, stálo:

"Ahoj, zlatíčko. Sleduji tě, jsem ten, kdo unesl a znásilnil malou April Tinsleyovou. Jsi má další oběť, pokud to neoznámíš policii nebo pokud si o tom nepřečtu v zítřejších novinách. Vyhodím do povětří tvůj dům, všechny zabiju, ale ty budeš má."

Podobné vzkazy pak nacházeli i vyděšení rodiče dětí ve svých poštovních schránkách. Většinou byly napsány na žlutém papíře a byly k nim přiloženy použité kondomy nebo fotografie ruky masturbujícího muže.

Policie začala znovu pátrat, DNA se totiž shodovala s tou, kterou našla u mrtvé April. Do vyšetřování se zapojila i FBI, která vypracovala přibližný profil vraha.

Policie hledala pětačtyřicetiletého bělocha, který pracoval ve Fort Wayne nebo jeho okolí - předpokládala, že jako v jiných podobných případech se pohybuje v prostředí, které je mu blízké. Dál očekávala, že pravidelně sleduje děti na hřištích či v parcích, vlastní nebo si půjčuje fotoaparát značky Polaroid a jezdí ve zmíněné dodávce.

Ani to však nepomohlo a policie případ znovu odložila.

Zázračná nová metoda

Průlom nastal až letos na jaře, kdy se pomocí metody společnosti Parabon Nanolabs podařilo narazit v úředních databázích na hledanou DNA. Ta policisty zavedla ke dvěma bratrům pobývajícím ve státě Indiana.

Vyšetřovatelé pak prohledali popelnici před domem jednoho z nich a nalezli použité kondomy s DNA, která odpovídala té, jež byla objevena na těle April. Když pak zaklepali na dveře devětapadesátiletého Johna D. Millera, zeptali se ho, zda ví, proč si pro něj přišli. Řekl jen dvě slova: "April Tinsleyová".

U výslechu Miller popsal, jak dívku unesl, zavraždil ve svém obytném voze a pak její tělo odvezl k opuštěné silnici za Spencerville.

Společnost Parabon Nanolabs už prozkoumala vzorky DNA od stovky vyšetřovatelských týmů po celých USA. Tvrdí, že pětinu případů, kdy policie nemůže najít vraha, lze díky její metodě vyřešit.

Případ April Tinsleyové navíc není první, ve kterém metoda policistům pomohla. Podobně nedokázali přijít na stopu sériového vraha, kterému se přezdívalo Golden State Killer. V letech 1976 až 1986 znásilnil pět desítek žen a zavraždil 12 lidí. Policii unikal více než čtyři desetiletí, až ho díky rozpoznání DNA našla letos v dubnu v Sacramentu. A zadržela dvaasedmdesátiletého Josepha Jamese DeAngela, který dokonce v době vražd působil jako policista.

Video: Americká policie zastřelí tři lidi denně, většímu riziku úmrtí čelí černoši, říká držitel Pulitzera

Strach mladých černochů z policie je v USA oprávněný, protože čelí nepřiměřenému riziku, že je policisté zabijí, říká americký novinář Wesley Lowery. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy