Spory Tymošenkové s Juščenkem vrcholí. Už zase

mih
13. 5. 2008 21:21
Juščenko nesměl mluvit v parlamentu. Poslanci nechtěli
Viktor Juščenko a Julia Tymošenková. Vládnou společně, ale dělí je velké spory
Viktor Juščenko a Julia Tymošenková. Vládnou společně, ale dělí je velké spory | Foto: Reuters

Kyjev - Na Ukrajině vrcholí spory mezi vládou Julie Tymošenkové a prezidentem Viktorem Juščenkem.

V úterý poslanci vládní strany zabránili prezidentovi vystoupit v parlamentu, když zablokovali řečnický pult, informovala britská BBC. 

Juščenko označil celé dění za "neslýchané". Podle mluvčího parlamentu byla hádka "ostudná".

Vláda obviňuje Juščenka, že blokuje důležitá opatření, která mají zabránit růstu inflace. Tymošenková navíc nařkla guvernéry jednotlivých regionů, že na příkaz prezidenta "sabotují" práci vlády.

Juščenko naopak viní vládu Tymošenkové z nečinnosti.

Volby se blíží

Juščensko s Tymošenkovou během takzvané "oranžové revoluce" v roce 2004 společně svrhli proruský režim tehdejšího prezidenta Leonida Kučmy. Po půl roce se však jejich společná vláda rozpadla.

Po volbách v roce 2007 se po složitém vyjednávání Juščenko s Tymošenkovou opět dohodli na společné vládě, aby odstavili proruského Viktora Janukovyče. Spory však pokračovaly a nyní, před blížícími se prezidentskými volbami, vrcholí.

V průzkumech veřejného mínění má zatím největší šanci na vítězství při volbě prezidenta právě Julia Tymošenková, a to s poměrně velkým náskokem před současným prezidentem Juščenkem.

Analytici však upozorňují, že současné spory mohou hrát do karet třetímu vzadu: proruskému Viktoru Janukovyčovi.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Další zprávy